12°

погода у Рівному

Свято-Воскресенський кафедральний собор

Перед вами  православний храм, який знаходиться у самісінькому центрі міста. Особливий він ще тим, що у ньому вже багато років служать обидва Патріархати – Московський та Київський. Якщо ви звернете увагу, у нижньому храмі (вхід до нього збоку від Торгового центру «Злата Плаза») богослужіння проводять священнослужителі УПЦ МП. У верхньому храмі – Київського.

У 1580 році тут  стояла невеличка церква, заснована Марією Несвицькою-Рівненською. Але вона згоріла під час чергового татаро-монгольського нашестя.

У XVIII ст. Свято-Воскресенський собор був розміщений біля ринку «Сагайдачний», але він згорів під час час великої пожежі, в якій вигорів практично весь центр міста.

Відновили храм на тому місці, де ви стоїте,  та освятили у 1895 році.  Перший камінь під будівництво храму у Рівному заклав імператор Олександр ІІІ. Будівництво тривало 5 років. Кажуть, що спорудження храму так затягнулось, тому що буцімто генпідрядник Іса Яполутер привласнив частину коштів, виділених на будову. А  на ці гроші звів собі поруч із собором новий двоповерховий будинок. Нині там розміщується Рівненське єпархіальне Управління УПЦ Київського патріархату.

Спочатку новий храм на честь імператора називали Олександрівським. Потім повернули першу назву — Свято-Воскресенський собор.

У 1921 році, за польської влади, собор було закрито. І лише у квітні 1931 року польська адміністрація дала дозвіл на відкриття рівненського соборного храму.

Під час німецької окупації Рівного тут продовжували проводити  богослужіння.

Вже за радянських часів згідно з планом реконструкції центру міста передбачалося собор знести, а на його місці побудувати багатоповерхівку та торговельний центр.

У 1963 році Свято-Воскресенську релігійну громаду м. Рівного було знято з реєстрації, собор закрито, а в його приміщенні вирішено розмістити музей космонавтики та наукового атеїзму. У підвалі храму розмістили рибні склади. Восени 1964 року за рішенням радянської влади дзвіницю разом з капличкою та огорожу соборного подвір’я зносять.

Старожили розповідають, що поруч з собором було величезне кладовище, яке радянська влада теж знесла.

І тільки після 27 років такого знущання та різних поневірянь в квітні 1989 року, в період святкування тисячоліття хрещення Русі, храм повернули православній церкві, і Свято-Воскресенський собор знову зустрів своїх прихожан.

У вересні 2015 року собор обікрали. Крадії  розбили вікно та викрали гроші з усіх скриньок для пожертв, не погидували навіть  вмістом скриньки, в яку збирали гроші для допомоги військовим на сході. Також зникли і хрести священнослужителів, було пошкоджено деякі ікони та Царські ворота.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp