4°

Ціни на продукти: що і як подорожчає

В Україні різких падінь або зростання цін на продукти цієї осені не буде. Але більшість продуктів харчування в Україні продовжать повільно дорожчати.

Про це заявив експерт Економічної дискусійного клубу Олег Пендзин. За його словами, ціни на продукти в Україні залежать від цін на світовому ринку, а там їх вартість – зростає.

“У нас в цьому році хороший урожай, але динаміка світового ринку мало залежить від погодних умов України. На світовому ринку ціни тільки ростуть. Не настільки швидко, як в 2020-му, але динаміка простежується. Тому, я б очікував невеликого подорожчання: не катастрофічного, не різкого, але практично по всіх групах”.

За словами Пендзина, після вересня, коли закінчиться сезон, знову почнуть дорожчати овочі і фрукти. М’ясо буде додавати в ціні менше, ніж загальний рівень інфляції в зв’язку з низькою купівельною спроможністю українців. Хліб традиційно буде дорожчати на 1,5% в місяць.

Водночас експерт припускає, що ані соняшникову олію, ані цукор, які за останній час істотно додали до вартості, далі дорожчати не будуть.

“Подивимося, що буде з урожаєм соняшнику і буряка. Але це стане зрозуміло пізніше, ближче до листопада”, – додає експерт.

Також, за словами Пендзина, повинна налагодитися ситуація з гречкою. Яким буде врожай поки до кінця не зрозуміло, але її посадили чимало і цього повинно вистачити, щоб не було стрімкого зростання ціни.

Державна служба статистики оприлюднила перелік продуктів, що помітно подорожчали за минулий місяць і впродовж року.

У топі харчів, ціна на які змінилася протягом минулого місяця, опинився цукор, соняшникова олія і, як не дивно, городина. Наприклад, вартість моркви зросла майже на 200%.

За даними статистичного відомства, у порівнянні з груднем 2020 року ціни зросли на:

  • буряк – на 180,5% до 15,1 гривні за кілограм,
  • цибулю – на 124,4% до 11,5 гривні за кілограм,
  • капусту – на 52,5% до 7,3 гривні за кілограм.
  • Крім того, подорожчали соняшникова олія та цукор. За них доведеться викласти майже 65 гривень за літр та майже 30 гривень за кілограм відповідно.

Значно подорожчали також алкоголь і цигарки.

За даними Держстату, за січень – липень:

  • сигарети преміум-класу подорожчали на 8,9% до 63,1 гривні за пачку,
  • ціни на горілку зросли на 1,0% до 93,6 гривні за 0,5 літра,
  • пиво подорожчало з початку року на 7,3% до 18,8 гривні за пляшку,
  • українське вино – на 4,9% до 69,5 гривень за пляшку 0,75 літра.
  • Водночас суттєво подешевшали лише яйця. Падіння у ціні сталося на 19,5% до 22,1 гривні за десяток.

До речі, за даними Держстату, за 2020 рік найбільше подорожчав цукор – на 46,2%, гречана крупа – на 34,8%, яйця – на 30,4%, соняшникова олія – на 22,2%.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp