11°

Суспільне

Тиск старателів: поліція заявила, що захистить легальне підприємство на Рівненщині

У поліції Рівненщини відреагували на заяви про тиск з боку нелегальних старателів на підприємство “БурПром”. Останнє виграло аукціон на легальний видобуток напівдорогоцінного каміння й заявило, що упритул до ділянки підійшли копачі. Правоохоронці активізували рейди.

Передісторія і контекст

В Україні майже рік легалізований видобуток бурштину. Аби почати це робити, суб’єкт має виграти аукціон, заплатити за ділянку мільйони гривень, отримати погодження і може приступати до робіт. Безапеляційна вимога – рекультивувати, тобто відновити родючість землі після того, як бурштин буде видобуто.

На Рівненщині перші бурштинові аукціони відбулись у середині липня 2020-го. Один із переможців – ТОВ “БурПром”. У вівторок, 24 листопада, товариство зробило заяву, що нелегальні старателі чинять на них тиск – підійшли в притул до їхньої ділянки.

Директор “БурПрому” Павло Бондар Суспільному розповів, що почати видобуток планують після отримання всіх дозволів, це буде не раніше, ніж за пів року. Він заявив, що поліція поки не вплинула на ситуацію, тож звертатиметься в СБУ.

Реакція поліції

На заяву представника фірми-переможця у поліції Рівненщини відреагували. На наступний день заступник начальника управління Руслан Стрельбіцький зазначив, що на півночі області тривають відпрацювання поліції з оперативним штабом, залучена також і Нацгвардія.

Поліцейський уточнив, що відпрацювання стосуються також і ділянок, які у віданні фірм, які отримали законні спецдозволи на видобуток напівдорогоцінного каміння.

Рейди, зокрема, провели в урочищі Гальбин на Сарненщині та Сохи на Дубровиччині. Там вилучили мотопомпи та інше знаряддя. Аналогічні рейди провели й іще на кількох ділянках. Крім того, правоохоронці припинили спроби незаконного видобутку бурштину-сирцю на територіях Сехівського, Будимлянського та Старосільського лісництва.

Що ж до скарги ТОВ “БурПром”, то у цьому випадку відкрито кримінальне провадження за фактом незаконного видобутку. А коли на згаданій території влаштували рейд – викрили нелегальних старателів та вилучили у них обладнання.

В поліції кажуть, що зустріч із керівництвом фірми-переможця тендеру відбулась і на ній обговорили проблемні питання.

“Вирішується питання про укладення угоди із поліцією охорони та взяття під охорону вказаної ділянки”, – каже заступник начальника поліції області Руслан Стрельбіцький.

Що відомо

  • Із початку 2020-го року поліція Рівненщини отримала 871 заяву і повідомлення про нелегальний видобутку бурштину. У 165 із них були ознаки кримінальних правопорушень, – зазначають у пресслужбі правоохоронців.
  • У результаті проведених заходів правоохоронці вилучили 71 мотопомпу, 20 машин та понад 2,5 тонни бурштину.
  • За доволі приблизними оцінками “чорного ринку”, 2,5 тонни бурштину – це 30 мільйонів гривень. Це дуже приблизно, адже вартість бурштину залежить від низки факторів, таких як розмір, колір, вік і наявність комах чи інших скам’янілостей всередині.
  • Після видобутку бурштину рекультивації в області потребує близько 10-ти тисяч гектарів земель. Це більше, ніж спільна площа міста Рівне та приміського Квасилова. Науковці певні, що шансів на відновлення родючості такого ґрунту – небагато.

Джерело: Суспільне


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp