14°

Рівне Вечірнє, rivnepost

У комп’ютеризованому розсаднику жителя Корця квіти запилюють чорні джмелі і ростуть гігантські плоди

Джерело: Рівне Вечірнє

Віталія Чату знають у всьому Корецькому районі як талановитого і успішного селекціонера. Використовуючи свої наукові знання, він зумів виростити в себе величезні лимони, ананаси та інші фрукти. Його теплиця контролює комп’ютеризована система. За саджанцями до жителя Корця приїздять з усієї України.

 Екзотичні ананаси, лимони, апельсини, інжир, мандарини, ківі, гранати ростуть у енерго­ощадній теплиці-термосі. Холоду така теплиця не впускає, а тепла не випускає.

Рясне лимонне дерево у Чати родить чотири рази на рік і має кілограмові плоди. Екзотичних плодів, які визрівають лише у тропіках, Віталій Миколайович не продає. Дохід отримує від реалізації квітів, живців, саджанців дерев і кущів та різноманітної плодово-ягідної розсади. Купляють звичайні люди – ентузіасти і підприємці, більшість з них мають теплиці і свій бізнес.

Поливом і підживленням у теплицях керують комп’ютери, працюють тут якісь особливі бджоли. Це такий вид, здатний лише запилювати квіти, бо меду збирати вони не вміють. Два вулики таких бджіл подарили Чаті голландці. А він їм – розсаду голубих і чорних тюльпанів, рожевих і жовтих хризантем.

А у розсаднику в селекціонера хазяйнують лише специфічні комахи, на вигляд схожі на чорних джмелів. Вони дикі й агресивні, бджіл на квіти не допускають. Звуться осміями. Віталій Чата їх не купляє, а навчився розводити сам. Для цього влітку заготовляє очерет, ріже на трубки і робить їм «хатинки». У таких трубках джмелі живуть, розмножуються і ховаються від негоди. Дивно, але ці розумні комахи, знають свою територію, до чужих садів джмелі не залітають.

Розсадник нагадує джунглі, має площу два гектари. На цій плантації ростуть різноманітні сорти дерев, кущів, квітів і ягід. Полив теж автоматичний, тут є чимало міні-техніки, якою обробляють міжряддя. Все зразково доглянуте.

На запитання, як п. Віталій бореться зі шкідниками в своєму саду чоловік відповів:

–          Лише біологічними препаратами. У їх складі – живі організми. Вони екологічно безпечні для людини, комах і тварин. Від хімічних препаратів, тобто гербіцидів, я відмовляюсь.

У селекціонера чимало сучасного хімічного начиння: електронний мікроскоп і аналітичні ваги, реактиви, бюретки, колби, склянки… Такого не мають навіть відомі університети. Віталій Миколайович відповів:

–          Проводжу аналізи ґрунту: на вміст у ньому поживних речовин, бактерій і шкідників, а сік рослин і плодів – на вміст вітамінів, макро- і мікроелементів.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp