У Рівненському лабораторному центрі розповіли чи загрожує Рівненщині Коксакі
З огляду на нещодавну інформацію про те, що в Україну привезли новий вірус з Туреччини, який вражає дітей, здійснилася паніка навколо такого захворювання, як «рука-нога-рот». Дане захворювання отримало таку назву з англійської термінології Hand, Foot and Mouth Disease (HFMD). Вірус Коксакі завжди циркулював на території Рівненської області, тому для нас добре відомий. Зокрема у січні-лютому поточного року фіксувалася висока захворюваність дитячого контингенту на віруси родини ентеровірусів, до якої належить вірус Коксакі. Ідентифікація вірусу здійснюється на базі вірусологічної лабораторії ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України»
Джерелом інфекції є хвора людина, передача вірусу відбувається фекально-оральним та повітряно-краплинним шляхом. Вірус довго зберігається в каналізаційних трубах та поверхневих водоймах, стійкий до багатьох дезінфікуючих речовин. Інкубаційний період 7-10 днів, але зазвичай клінічні симптоми проявляються вже через 2-3 дні після зараження. Захворювання HFMD – це комплекс симптомів у вигляді болісних виразок порожнини рота -везикулярний стоматит та везикулярні висипання на кінцівках (особливо на тильній поверхні кисті та підошвах), розладами стулу, ну і звичайно це все супроводжується сильним інтоксикаційним синдромом. Специфічне лікування HFMD відсутнє. Основні напрямки лікування це зняття інтоксикаційного синдрому та попередження зневоднення організму.
Чи загрожує нам вірус Коксакі?
Звичайно, що з урахуванням стійкості вірусу та шляхів проникнення випадки захворювання на території нашої області будуть реєструватись, особливо серед дітей, коли розпочнеться навчальний рік (крім того, даному захворюванню притаманна сезонність: літньо-осіння) та у зв’язку з поверненням відпочиваючих з Туреччини. Проте слід вважати, що епідемічна ситуація не сягне критичних меж.
Як себе вберегти?
– «manus manum lavat» (перекл.з латин. рука руку миє) часте миття рук та дотримання правил особистої гігієни;
– не купатися у недозволених місцях, зокрема де поверхнева водойма не відповідає вимогам;
– вживати лише безпечну та якісну воду;
– вживати в їжу тільки ретельно миті овочі, фрукти, а для маленьких дітей ці продукти обов’язково потрібно обробити кип’ятком;
– не купувати у випадкових осіб на стихійних ринках в антисанітарних умовах молочні та м’ясні продукти;
– не купувати “з рук” кондитерські кремові вироби, які без належної термічної обробки та умов виготовлення можуть стати середовищем для життєдіяльності і накопичення мікроорганізмів.
Інформує Рівненський обласний лабораторний центр