22°

У Рівному хочуть розпочати будівництво на місці масового розстрілу євреїв

На розгляд сесії Рівнеради, вже не вперше, вноситься проєкт-рішення «Про затвердження проєкту землеустрою та передачу в постійне користування земельної ділянки в районі вул. Київської. Релігійна громада «Ковчег спасіння» хоче, щоб їм виділили 6 000 м2 для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій. Частина ділянки, на яку претендує релігійна громада, розташована на місці де 6 листопада 1941 року були розстріляні, за офіційними даними, 17 500 дітей, жінок, чоловіків єврейської національності. Це місце ще називають Рівненський Бабин Яр, офіційно ж, воно має назву Рівне-Сосонки.

Нагадаємо, засідання сесії Рівненської міської ради, відбудеться завтра, 30 вересня і питання, щодо виділення вищезазначеної ділянки, внесене до порядку денного. На цей проєкт-рішення, звернула нашу увагу депутатка Рівнеради Олена Хотенко:

– Я була прикро вражена, коли на минулій сесії побачила проєкт-рішення про виділення цієї ділянки. Тоді ми зняли це питання з розгляду, але чомусь воно знову з’явилося у порядку денному вже цієї сесії, – зазначає Олена Хотенко. 

– В цьому році рівно 80 років відтоді, як сталися жахливі події, коли німецькі окупанти розстріляли приблизно половину тогочасного населення міста Рівне. І тепер, замість того, аби зберігати це місце вшанування, деякі недобросовісні люди намагаються влаштувати будівництво на кістках. Ми ні в якому разі не можемо допустити, щоб відбулося це жахіття. Сьогодні День пам’яті жертв Бабиного Яру – одного з найжахливіших символів Голокосту, а вже завтра на сесію внесено питання про будівництво, межі якого виходять на урочище Рівне-Сосонки. 

Варто зазначити, що урочище Рівне-Сосонки має статус пам’ятки культурної спадщини, а згідно зі ст. 186-1 Земельного кодексу України, вищезазначений проєкт землеустрою підлягає погодженню з органом відповідальним за охорону культурної спадщини, оскільки забудова даної земельної ділянки може становити загрозу збереження меморіалу.

Ми звернулися до  начальниці управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації Любов Романюк із запитанням, чи зверталися в управління за погодження про виділення земельної ділянки в урочищі Рівне-Сосонки. Вона каже, що до них ніхто не звертався, адже такий дозвіл стане потрібним лише після того, як депутати нададуть дозвіл на розроблення проєкту землеустрою.

Депутатка Рівнеради від фракції “Батьківщина” Галина Кульчинська:

–  Якщо це питання завтра знову будуть розглядати, ми будемо просити вивести на екран для всіх і якщо межі виходять на урочище, будемо голосувати проти. 

Депутат Рівнеради від фракції “Голос” Роман Денисюк:

– Позиція фракції така, що вільні земельні ділянки можуть йти АТОшникам чи членам сім’ї загиблих в АТО. Всім іншим – через аукціон. Якщо справді дана земельна ділянка співпадає з такими подіями минулого і там можуть бути виявлені рештки людей – це однозначна причина голосувати проти.

Депутат фракції “Рівне разом” Василь Харковець:

– Особисто я буду голосувати проти затвердження проєкту землеустрою з вищезазначеного питання.

Зазначимо, що до багатьох депутатів інших фракцій, ми не змогли додзвонитися, адже сьогодні проходять передсесійні засідання фракцій, тож їхню думку почуємо завтра, на сесії Рівненської міської ради.

Урочище Сосонки розташоване за кількасот метрів від Київського шляху, на виїзді з Рівного. Місце і досі навіює страх – меморіальний комплекс площею 20 тисяч квадратних метрів знаходиться в рівчаку. Околиці пусті – ніхто у цих місцях не живе. Про тодішні звірства довго мовчали й навіть зараз достеменно невідомо, скільки насправді там загинуло людей. У книзі автора Джеффрі Бердз «Холокост у Рівному: масове вбивство в Сосонках, листопад 1941 р.» йдеться, що загинуло там 23 500 євреїв.

Перший пам’ятник, на місці масового вбивства, був встановлений у 1944 році.

Пізніше, з приходом радянської влади, Сосонки розкопали й жертв переховали.

У 1983-85 роках на місці масового поховання споруджено меморіал, який існує в незмінному вигляді й досі.

В центрі знаходиться велика братня могила, довкола – кілька десятків захоронень. На гранітних каменях єврейськими літерами викарбувані імена тих, хто тут загинув. Діти, жінки, люди старшого віку – напередодні ввечері, 5 листопада 1941 року, усім їм наказали зібралися біля Грабника в Рівному і повели до Сосонок. Цю дорогу назвали дорогою смерті. Там євреїв вишикували вздовж рову і почали розстрілювати.

Кажуть, ті постріли та передсмертні крики було чути в протилежній частині, міста, тієї ночі, ніхто не міг заснути. Нацисти поспішали, тож частину похоронили живцем. Очевидці розповідають, що одиницям пізніше вдалося видертися із могил. Вони переховувалися серед населення. У той час Рівне було столицею Рейхскомісаріату і проживало тут близько 40 000 людей. Пів Рівного було розстріляно за один день.

Немає спокою убитим й досі. Починаючи з 1950-х років, вандали регулярно розкопують поховання. Хоча, як свідчать архівні джерела і спогади старожилів, коштовності, золото, гроші, які євреї брали з собою, були відібрані в них ще на майдані на Грабнику.

А з 1995 року глумління над прахом розстріляних стало регулярним і особливо зухвалим. Вандали повикопували цілі тунелі, через які пробиралися до дна поховань. Витягнувши останки розстріляних на поверхню, так і залишали розкиданими їхні кістки. Незаконні розкопки велися й у 2008 і 2012 роках. У квітні 2018-го комунальники, які доглядають за меморіалом, знову виявили сліди розкопок.

Керівник Рівненської єврейської громади Геннадій Фраєрман розповідав місцевим ЗМІ, що у 1995 році, знайшли приблизно сорок тіл прямо у кущах неподалік меморіалу і їх знову перезахоронювали.

Завтрашня спроба, яка відбудеться на сесії Рівнеради, захопити ласу земельну ділянку не перша. У 2005 році там хотіли побудувати кемпінг, а бар мав розташовуватися менше ніж за 100 метрів від могил.

У 2006 році депутати Рівнеради намагалися “припинити Братській могилі «Сосонки» право постійного користування земельною ділянкою та зарахувати її до земель запасу Рівненської міської ради”.Однак, завдяки зусиллям тодішніх окремих депутатів, меморіальний комплекс досі залишався у спокої.

Ми звернулися до Рівненської міської іудейської релігійної громади за коментарем. Нам повідомили, що вони надіслали лист Рівненському міському голові, та головному архітектору управління містобудування та архітектури і висловили своє обурення, щодо намагання деяких осіб забудувати меморіал. А також зазначили, що у разі, якщо депутати таки погодять проєкт-рішення, вони змушені будуть звертатися до суду.

Не зважаючи на тисячі вбитих там людей, деякі підприємливі люди, не полишають надії відхопити собі цей ласий шматок. І тепер євреям знову доведеться захищати місце вшанування, ні в чому не винних, вбитих людей і знову сподіватися на добросовісних депутатів, які не дозволять вчинити цей “пір” на людських кістках.

Джерело: Рівне Онлайн


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp