7°

У Рівному представили новий проєкт від майстрів варязького дракара (ВІДЕО)

Джерело: Суспільне
Давньоруська лодь – це новий проєкт від майстрів варязького дракара. Макет човна 9-12-го століть майже завершений, і після свят Олег Петренко і Юрій Ойцюсь планують розпочати роботу над 7-метровим човном. А у травні на Басівкутському озері в Рівному організують фестиваль давніх човнів.

Олег Петренко працює над макетом човна 9-12-го століть. Це давньоруська лодь. Як і варязький дракар, виконана у масштабі 1 до 10-ти.

Майстер з обробки деревини Олег Петренко:

– Це вже не варяги-вікінги, це вже слов’яни. Специфіка в тому, що це, так звана, набійна лодь, або човен-насад. Тобто особливість цього конструктивного елементу – так звана довбанка. Тобто беремо колоду, видовбуємо і нарощуємо борти на цю колоду. Робимо човен таким чином з вищим профілем.

Креслення до цього човна Олег Петренко робив за літописними описами. Розповідає:

– Є дані, що наші князі, навіть от з наших територій брали заготовки. Їх тут робили, відправляли потім на Київ, а в Києві вже майстри доробляли, дошивали ці борти і йшли на Візантію. Неодноразово на таких човнах брали Візантію. Так як і з дракаром, ми збираємо інформацію, робимо макет, опрацьовуємо технологію. І далі плануємо робити вже великий 7-метровий човен.

Позаяк, цілих таких човнів до нашого часу не дійшло, то свій проєкт Олег Петренко називає не копією. А радше гіпотетичним варіантом давньоруського човна. Додає:

– На основі тих даних, які маємо. Частини заклепок, такелажу, літописи, дані з археології. Тобто узагальнили всю інформацію, яку змогли знайти, щоб зробити гіпотетичну ладью, такою якою вона могла бути. Макет майже готовий. Лишилося його пофарбувати, до завершення буквально ще день роботи. Ну й чекаємо деревину вже десь після свят нам привезуть колоду.

Майструватимуть човен із сосни.

Майбутня лодь буде коротшою на 2 метри від дракара, але ширшою, – додає керівник клубу історичної реконструкції “Оствиця” Юрій Ойцюсь. Розповідає:

– Човнів багато не буває, насправді. І перший човен показав, що людям сподобалося. Це перше, а друге –все таки на “Оствиці” планується зробити акцент на човнах. І щоб це була територія, де ці човни виготовляються. Бо в Україні на даний момент такої локації немає, як, наприклад, в Осло – музей прадавніх човнів. І плюс фестиваль прадавніх човнів ми плануємо робити.

Цей фестиваль Юрій Ойцюсь анонсує на початок травня. Додає:

– Добре, коли там буде два наших човни. Бо до нас приїдуть човни з Херсона, Чернівців, думаю, Польщі, Білорусі. Зараз домовилися про повітряну кулю, щоб з неї навіть можна було подивитися парад човнів. Думаю, залучити десь до 10 човнів. Думаю, на нашому Басовому Куті буде ефектно, коли будуть ці човни пливти, а з повітряної кулі за цим можна буде спостерігати.

Авторка: Валентина Гордич


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp