16°

У Рівному презентують масштабне дослідження щодо життя ВПО в місцевих громадах

Переселенці на Рівненщині обмежені в праві брати участь у місцевому самоврядуванні та не можуть отримувати деяких соціальних пільг. Такі результати дослідження, проведеного в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США. Причина — прогалини в статуті громади, нормативно-правових актах і місцевих цільових програмах, де визначене поняття «постійне проживання».

11 серпня у Рівному об 11:00 за адресою: вул. Міцкевича, 32 (готель «Мир») експерти програми «Єднання заради дії» презентують масштабне дослідження локальних політик і програм, яке ілюструє залученість ВПО в життя нових громад і реалізацію їхніх прав.

Загалом юристи проаналізували 193 місцеві нормативно-правові акти 25 громад у 15 областях України (статути територіальних громад, програми та рішення щодо соцзахисту окремих категорій громадян, зокрема ВПО) і з’ясували: права переселенців обмежені.

Дослідження відбувалося в кілька етапів. Юристи вивчили опубліковані на офіційних сайтах документи та відповіді на запити, а потім провели експертні інтерв’ю з представниками місцевої влади.

«Внутрішньо переміщені особи все ще не можуть впливати на зміни в громадах, які їх приймають. ВПО обмежені у своїх правах на участь у загальних зборах або громадських слуханнях, не мають можливості подавати місцеві ініціативи або голосувати за проєкти громадського бюджету», — зазначила Тетяна Дементьєва, старша програмна менеджерка програми «Єднання заради дії», IREX.

Наприклад, статут територіальної громади Рівного визначає, що її членами «є громадяни України, які постійно або тимчасово проживають у межах міста, перебувають на статистичному обліку». По-перше, переселенці в Україні мешкають не за зареєстрованим місцем проживанням, а по-друге, не зовсім очевидно, що означає перебування «на статистичному обліку».

Відсутність реєстрації місця проживання в громаді стає перепоною для отримання деяких соціальних пільг. Так, дія комплексної міської соціальної програми «Турбота» поширюється на громадян, місце проживання яких зареєстровано на території Рівненської міської територіальної громади (в окремих випадках, які фактично проживають).

При цьому не зрозуміло, що мається на увазі під «окремими випадками». Те саме стосується матеріальної допомоги дітям, батьки яких загинули (зникли безвісти) під час заходів з оборони України. Отримувати її можуть лише ті, хто зареєстрований і фактично проживає в Рівненській громаді.

Дослідники виявили й успішні практики. Наприклад, у лютому 2023 року Рівненська міська рада внесла зміни та доповнення до переліку соціальних послуг та умов їх отримання.

«Відтепер переселенці, які перебувають на обліку в Рівненській міській територіальній громаді, можуть скористатися всіма послугами, що надають структурні підрозділи Територіального центру соціального обслуговування, так само як і зареєстровані мешканці. Наприклад, це отримання продуктових наборів, одягу. Також є змога проходити реабілітацію в центрі “Крок” тим, хто ще не має посвідчення особи з інвалідністю», — зазначила заступниця директора департаменту соціальної політики Рівненської міської ради Тетяна Горбатюк.

Окрім Рівного, результати дослідження презентують ще в 14 областях, де воно проводилося. Узагальнені рекомендації програма «Єднання заради дії» передасть до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, інших органів державної влади та місцевого самоврядування.

Захід проводиться в межах програми «Єднання заради дії», що реалізується IREX в Україні разом з Благодійною організацією «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp