8°

У Рівному пропонують не платити компенсації за тепло, а віддати гроші людям

На сайті Рівненської міської ради розміщена петиція, яка пропонує замінити компенсації за різницю в тарифах “Рівнетеплоенерго” на доплати тим жителям міста, які не можуть з різних причин отримувати урядові субсидії.

Цю петицію розмістила активістка “Екоклубу” Інна Мулявка. Зокрема, у тексті йдеться:

“21 жовтня на сесії Рівненської міської ради депутати розглядали можливості передачі більше 200 млн грн податків рівнян до ТОВ “Рівнетеплоенерго”. Депутати обґрунтовували такий платіж приватній компанії необхідністю зменшити тариф на теплопостачання.

ГО “Екоклуб” вважає неприпустимим передавати гроші з податків рівнян компанії-монополісту із мільярдними оборотами та штучно знижувати тариф, оскільки:

  1. Такі дії формують неправильні цінові сигнали споживачам тепла. Вартість теплопостачання, що включає всі пов’язані витрати, мотивує споживачів утеплювати житло. Державний фонд енергетичної ефективності покриває біля 50 % витрат на утеплення будинків з ОСББ, а муніципальна програма може забезпечувати ще 30 % витрат. Таким чином, у мешканців багатоповерхівок є можливості скорочувати споживання тепла, одночасно поліпшуючи комфортність власних квартир. 
  2. Заходи з утеплення житла поповнюватимуть міський бюджет, сприятимуть створенню нових робочих місць та адаптації Рівного до зміни клімату, а також будуть посилювати ОСББ.
  3. Люди, які не отримують тепло від ТОВ “Рівнетеплоенерго”, фактично заплатять своїми  податками за низький тариф на тепло іншим.
  4. Невиправдано низький тариф зменшує необхідність інвестицій в модернізацію мереж теплопостачання. Чим дешевше тепло, тим дешевші втрати, що там відбуваються. Якщо ж споживачі платять за теплопостачання справедливу ціну, всі зацікавлені рахувати та усувати тепловтрати.
  5. Урядові субсидії на комунально-побутові послуги покривають всі витрати, що перевищують 15 % сукупного сімейного доходу. Таким чином, значна частина домогосподарств Рівного та Квасилова отримає більші кошти з національного бюджету на покриття витрат на тепло, зростання тарифу не збільшить їх видатки.
  6. Громада не буде зацікавлена зменшувати теплоспоживання, а тим самим скорочувати викиди парникових газів та протидіяти кліматичній кризі.  

Зважаючи на наведені аргументи, вимагаємо використати плановані 200 млн грн на адресну допомогу малозабезпеченим рівнян(-к)ам, які з якихось причин не можуть отримувати урядові субсидії. Використання податків саме таких чином покладе камінь у фундамент забезпечення містян якісними послугами теплопостачання. Підтримання невиправданого низького тарифу шляхом подарунків монополісту законсервує наявну глибоку кризу.

Закликаємо міську владу у своїх рішення щодо компенсації тарифів на теплопостачання керуватися інтересами громади та раціональним підходом до витрачання податків місцевих жителів, а не популістськими гаслами, що ведуть до занепаду.”

Як пояснили в організації “Екоклуб”, скористалися таким інструментом донесення своєї позиції, як петиції, адже це демократичний інструмент висловлення жителями громади своєї думки, долучення їх до ухвалення важливих рішень. Ці гроші могли б бути використані на утеплення садочків, деякі медичні послуги (до прикладу, коронарографію – обстеження судин серця, вартість якого 5-6 тисяч гривень), озеленення, ремонт вулиць, чи інші необхідні місту проєкти. Позиція Екоклубу: якщо і дотувати платіжки рівнян, то лише тих, хто цього справді потребує. Це дозволило б зекономити: віддати з бюджету не 200 мільйонів, а хоча б у половину чи третину менше. Окремого обговорення із депутатським корпусом не було, але частина з них розділяє таку позицію громади. Інші активісти також висловлювали свою позицію щодо штучного зниження тарифу на тепло та чим такі рішення загрожують місту.

“Була зустріч представників Асоціації міст України із прем’єр-міністром, де нібито попередньо, було домовлено про те, що будуть виділені певні кошти закладені в бюджет, допомоги містам. Сподіваємось, що так і буде, але достеменно не відомо ще, чи буде компенсація, чи ні. Тому зараз компенсація тарифів лягає виключно на міський бюджет. Виключно за кошти нашого міського бюджету з бюджету розвитку ми компенсовуємо тарифи. Допомога Уряду, якщо вона і буде, то не раніше, напевно, з січня, лютого наступного року. Бюджет (Рівного – ред.) виснажиться, я хочу сказати, що це вкрай непопулярне рішення, ми все ж таки, змушені були його прийняти, задля того, щоб зняти напругу, аби все ж таки, без проблемно увійти в опалювальний сезон. Я буду повторювати, що це неправильно, що Уряд не підготувався належним чином до опалювального сезону і звалив все на плечі місцевого самоврядування і фактично вимиває бюджет розвитку не тільки в Рівному, але і в усіх інших обласних центрах, – зазначив міський голова Рівного Олександр Третяк .

Збір підписів під петицією триватиме до 12 грудня.

Джерело: ITV


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp