5°

У США та ЄС вимагають відпустити Навального

У Сполучених Штатах та деяких країнах Євросоюзу засуджують затримання російського опозиціонера Олексія Навального після його прильоту до Москви, а також вимагають його звільнити.

Держсекретар США Майк Помпео у своїй заяві назвав затримання опозиціонера «спробою заткнути Навального та інших опозиціонерів, які критикують російську владу».

«Впевнені політичні лідери не бояться конкурентів, не застосовують насильство проти опонентів та не затримують їх незаконно», — йдеться у заяві. Також Помпео закликав Росію негайно звільнити Навального.

Закликав звільнити опозиціонера й Джейк Салліван — майбутній радник із нацбезпеки наступного президента США Джо Байдена. Він назвав затримання Навального «не лише порушенням прав людини, а й образою російського народу».

Засудили затримання та закликали відпустити Навального в МЗС Литви, Латвії, Естонії (ці три країни також пригрозили санкціями), Франції, Австрії, Польщі, Чехії, а також голова Європейської Ради Шарль Мішель.

Водночас речниця МЗС Росії Марія Захарова закликала Саллівана та «інших закордонних діячів» поважати міжнародне право, не втручатися у національне законодавство, а «зайнятися проблемами у власних країнах».

Повернення Навального

17 січня російський опозиціонер Олексій Навальний після лікування та реабілітації у Берліні повернувся до Москви. Літак приземлився в аеропорту «Шереметьєво», хоча планувалося, що він прибуде до аеропорту «Внуково» — за даними журналістів, літак не міг приземлитися, бо там зібралося забагато людей. Також там затримали деяких прихильників політика.

Навального затримали на паспортному контролі. За даними адвоката опозиціонера, Навального утримують у відділенні поліції міста Хімки. Адвоката до затриманого не пустили, сказавши, що Навальний уже спить.

ісля того, як Навальний заявив про повернення в Росію, стало відомо, що з 29 грудня опозиціонер перебуває у федеральному розшуку через «ухиляння від контролю» у справі «Ів Роше», за яку він отримав випробувальний термін.

Що сталося з Навальним?

Російському опозиціонеру стало зле вранці 20 серпня, коли він летів із Томська до Москви. Літак екстрено посадили в Омську, політика госпіталізували. Він упав у кому. Німецьким лікарям вдалося вивезти Навального на лікування до клініки «Шаріте», а 7 вересня його вивели з медичної коми, у якій він був 18 днів.

Експерти з Німеччини, Франції та Швеції підтвердили, що Навального отруїли речовиною з групи «Новічок». Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) також виявила в організмі російського опозиціонера отруєння речовиною, яка структурно схожа на «Новічок».

14 грудня журналісти-розслідувачі видань The Insider, CNN та Der Spiegel спільно з Bellingcat опублікували масштабне розслідування отруєння Навального. За допомогою білінгу телефонів виконавців отруєння офіцера ГРУ Сергія Скрипаля, якого теж отруїли «Новічком», вони вийшли на вісьмох співробітників ФСБ, які стежили за російським опозиціонером і могли брати участь в операції з його отруєння. Це фактично підтвердив один із них, Костянтин Кудрявцев, у телефонній розмові з Навальним.

Росія всіляко заперечує причетність до отруєння Навального та обурюється тим, що Берлін відмовляється передати результати свого розслідування, хоча про це Москва просить ще з кінця серпня. Сам опозиціонер вважає, що до його отруєння причетний особисто президент Росії Володимир Путін.

Джерело: hromadske


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp