13°

погода у Рівному

У Здолбунові попереджають про загрозу сказу

У 2018 році в Здолбунівському районі 93 людини постраждали від укусів тварин, 5 із них заразилися сказом. Щоб уникнути загрози зараження, адже сказ – хвороба невиліковна, жителям наполегливо радять вакцинувати домашніх тварин.

Це трапилося після укусів безпритульними котами та лисицею – по 2 випадки та укусу домашнім собакою – один випадок.

У районі минулого року фіксувалися випадки укусів домашніми тваринами власних господарів, у тому числі й дітей.

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) ‒ це надзвичайно небезпечне інфекційне захворювання людини й теплокровних тварин, яке супроводжується важким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

Вірус сказу виділяється у хворих тварин зі слиною. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок потрапляння її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільськогосподарських тварин. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання.

Інкубаційний період у хворої на сказ людини триває від 7 днів до року, найчастіше ж він сягає 77-90 днів. Тривалість залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб), тяжкості і виду тварини, яка вкусила людину.

Головною ознакою захворювання тварин, в тому числі і диких, є зміна їхньої поведінки – втрата відчуття страху. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів ‒ агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Про такі випадки треба терміново повідомляти лікаря державної ветеринарної служби.

Для запобігання захворюванню на сказ після укусу людини або ослинення її шкіри і слизових оболонок скаженою, підозрілою на сказ або невідомою твариною потрібно застосувати комплекс профілактичних заходів:

• негайно промити мильною водою місце укусу чи ослинення;

• краї рани продезінфікувати 5% спиртовим розчином йоду, спиртом;

• якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з кров’ю частково усувається збудник сказу;

• повідомити державну установу ветеринарної медицини та звернутись якнайшвидше до медичного закладу для отримання допомоги;

• постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання та рятує життя;

• ослинений одяг забороняється змивати водою після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити.

Щеплення завжди призначають потерпілим від укусів хворими або підозрілими на сказ тваринами, від укусів дикими тваринами та тими, які втекли, загинули або були вбиті після нападів. Початок лікування можна відкласти на час 15-денного ветеринарного спостереження за живою домашньою твариною і скасувати його, якщо тварина здорова. Тому не можна без нагальної потреби вбивати тварину, яка покусала чи подряпала людини.

Шановні жителі міста та району!

Щоб уникнути небезпеки, важливо провести обов’язкове щорічне щеплення від сказу домашнім собакам і котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам. Проведення щеплення тварин від сказу в державних установах ветеринарної медицини м. Здолбунів та Здолбунівського району є безкоштовним.

Сказ ‒ хвороба невиліковна! Тому вкрай важливою є обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими. Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків. Лише своєчасно проведені щеплення від сказу захистять від захворювання та врятують життя.
Про це інформує Здолбунівське районне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.

Повідомляє Здолбунівська РДА


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp