13°

Україна посилить захист української мови в медіа

З 1 січня 2024 року в Україні набрали чинності окремі положення статті 40 Закону України «Про медіа», які передбачають збільшення обсягу програм державною мовою на телебаченні та радіо.

Відповідно до цих положень, мінімальна частка української мови програм на радіо, а також у телевізійних медіа загальнонаціональної та регіональної категорій збільшується з 75% до 90%, а в телевізійних медіа місцевої категорії — з 60% до 80%.

Таким чином, програми державною мовою, у тому числі фільми, у загальному тижневому обсязі мовлення телеканалів загальнонаціональної та регіональної категорій між 7:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00 мають становити не менше як 90%, а для телеканалів місцевої категорії — бодай 80% від загальної тривалості програм (або їхніх частин).

Радіомовники зобов’язані вести етери державною мовою не менш як 90% тижневого обсягу ведення програм. Це стосується зокрема і новинно-аналітичних блоків, розважальних програм (ведучими, дикторами радіопрограм).

Тижневий обсяг програм новин державною мовою телемовника або радіомовника, який є ліцензіатом або реєстрантом, має становити не менше як 90% загальної тривалості всіх програм новин, поширених у кожному проміжку 7:00-18:00 та 18:00-22:00.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вважає, що такі нововведення є вагомим кроком у захисті українськомовного інформаційного простору та прав громадян на отримання інформації державною мовою.

За його підрахунками, частка передач державною мовою в етерах телеканалів і радіостанцій, зокрема і тих, що мовлять на місцевому рівні, суттєво зросте.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp