6°

Україна та Росія готуються до наймасштабнішого обміну полоненими за час повномасштабної війни — 1000 на 1000

Україна та Росія погодили обмін полоненими у форматі 1000 на 1000 — це може стати найбільшим обміном за весь період повномасштабної війни. Домовленості досягнуто під час зустрічі делегацій обох країн, яка відбулася 16 травня в Стамбулі.

Що вже відомо:

  • Президент Володимир Зеленський 22 травня підтвердив: обмін стосується виключно військовополонених, а не цивільних, дітей чи журналістів. «Домовленість про звільнення 1000 наших людей з російського полону стала чи не єдиним реальним результатом зустрічі в Туреччині», — заявив він.
  • Голова Офісу президента Андрій Єрмак підтвердив, що уся підготовча робота з боку України завершена, і закликав Росію не зволікати з процесом.
  • Міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що покроковий план реалізації домовленості вже узгоджено. До роботи долучені Міноборони, ГУР МО, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, МВС, МОЗ та Офіс омбудсмена.
  • СБУ сформувала перелік російських військовополонених, які можуть бути передані в обмін. Також уже готують інфраструктуру для прийому українських захисників, зокрема медичний персонал та спеціальні локації для реабілітації.
  • Голова ГУР Кирило Буданов зазначив, що обмін може відбутися вже найближчими днями, проте точної дати не назвав.

Складнощі на боці Росії

У Кремлі визнали, що питання потребує часу. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що обмін у такому масштабі — «трудомісткий процес», який потребує узгодження «конкретних імен». Тим не менш, російська сторона вже передала свій список і отримала список від України, що підтверджують як Єрмак, так і представник ГУР Андрій Юсов.

Що буде далі?

Обидві сторони перебувають у фінальній фазі підготовки. Згідно з останніми офіційними заявами, ключові українські інституції діють злагоджено, а перемовини про наступні етапи обмінів продовжаться після реалізації поточного — «1000 на 1000».


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp