15°

Український суд визнав шлюб між двома чоловіками, щоб дозволити виїзд за кордон

Уперше в історії України суд офіційно визнав фактичні шлюбні відносини між двома чоловіками. Таке рішення ухвалив Деснянський районний суд міста Києва у червні 2025 року, що може створити правовий прецедент у справі захисту прав ЛГБТ-людей та спонукати до змін у законодавстві.

Справу ініціювали двоє громадян України, які проживають разом із 2013 року. У 2017 році вони провели цивільну церемонію одруження, а вже у 2021 році офіційно уклали шлюб у США. Один із партнерів із 2024 року перебуває за кордоном на дипломатичній службі, а інший залишився в Україні. Після того, як Міністерство закордонних справ України відмовило визнати його як члена сім’ї для довгострокового відрядження, пара звернулася до суду.

Під час розгляду справи суд дослідив фото з весілля, сімейні світлини, квитки на спільні подорожі, а також заслухав свідків, які підтвердили, що чоловіки проживають разом, ведуть спільне господарство, купували разом майно, включно з автомобілем, та фактично є родиною.

Хоча український Сімейний кодекс досі визнає шлюб як союз чоловіка та жінки, суд послався на статтю 21 Конституції України про рівність у правах та гідності, а також рішення Конституційного Суду 1999 року, де членами сім’ї визнані особи, які спільно мешкають і ведуть господарство.

У рішенні також згадуються позиції Європейського суду з прав людини у справах Schalk and Kopf v. Austria, Vallianatos and Others v. Greece, Fedotova and Others v. Russia та українській справі «Маймулахін і Марків проти України». У цих рішеннях ЄСПЛ послідовно наголошував, що відмова держав визнавати одностатеві сімейні зв’язки порушує право на повагу до приватного та сімейного життя, гарантоване статтею 8 Європейської конвенції з прав людини.

У підсумку Деснянський райсуд дійшов висновку, що вимоги заявника обґрунтовані й підтверджені належними доказами, а тому підлягають задоволенню. Рішення дозволяє партнерам претендувати на возз’єднання за кордоном як членам однієї сім’ї.

Водночас Міністерство закордонних справ, за словами заявників, проігнорувало цей судовий процес. Рішення суду наразі не набрало чинності й може бути оскаржене до Київського апеляційного суду.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp