11°

погода у Рівному

В Дядьковицькій ОТГ аграрії масово труять бджіл

Пасічники Дядьковицької об’єднаної територіальної громади в Рівненській області б’ють на сполох з приводу використання агрохолдінгом АКРІС АГРО пестицидів при обробці посівів кукурудзи. Це стає причиною масової загибелі бджолиних сімей.

Представники ОТГ говорять, що в акгрокомпанії категорично відмовляються визнавати свою провину, пояснюючи це змовою проти них та планами забрати у них землю.

Потрібно наголосити на тому, що подібна картина з падінням бджіж спостерігається у всьому Рівненському районі.

Доцент кафедри менеджменту у Національний університет водного господарства і природокористування та проектний менеджер у Дядьковицькій ОТГ Руслан Костюкевич розповідає, що перші сигнали почали надходити ще 28 квітня. Була оперативно створена комісія із залученням представників Держпродспоживслужби, поліції та землекористувача (АКРІС АГРО), землі якого знаходяться найближче до пасіки заявника.

Ми зв’язалися з паном Костюкевичем телефоном, і взяли в нього коментар.

«Вчора ми відвідали чотири пасіки, а одну – вже сьогодні. Скрізь, де ми були, уражені всі вулики. Пасічники надсилають відеоролики, на яких видно, що бджоли продовжують гинути», – говорить Руслан Костюкевич.

На запитання, чи можна в стислі строки вирішити дану проблему, він відповів, що не все так просто.

«Коли ми виїжджали на місця події з комісією, були присутні юристи, які представляли обидві сторони. Ситуація наступна. По-перше, у самих пасічників має бути ветеринарно-санітарний паспорт на кожну пасіку. По-друге, потрібно проводити обстеження після зими, все фіксувати, і лише в разі наявності всієї необхідної документації, можна далі рухати справу. Але у документах пасічників є багато невідповідностей: наприклад, у паспорті зазначено 20 бджолиних сімей, а по факту їх 40», – пояснює проект-менеджер Дядьковицької ОТГ. «А це все дозволяє юристам аграріїв доволі легко розвалювати такі справи. Тому ми вирішили після свят зібрати пасічників і провести з ними роботу. Вони повинні реєструватися та наводити лад в своїх документах. Тоді ми зможемо їх підтримати і реально допомогти».

Під час нашої розмови з Русланом Миколайовичем в сільраду знову прийшли пасічники. Це свідчить про те, що ситуація набуває все більших масштабів.

Як вважають в Інституті екогігієни і токсикології ім. Л. І. Медведя, все починається з неконтрольованого доступу в нашу країну невідомих препаратів та продажу неконтрольованої кількості контрафакту.

Проблема масової загибелі бджіл актуальна вже напротязі багатьох років. Бджолярі зазнають значних збитків, а Україна потерпає від дефіциту меду, хоча раніше була чи не основним його експортером у світі. Врешті-решт, проблема досить відчутна і для самих аграріїв – посіви деяких культур залишаються незапиленими.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp