9°

погода у Рівному

В Україні розпочинається вакцинація від COVID-19

У лютому Україна отримає 117 тис. доз мРНК вакцини американського виробництва від Pfizer-BioNTech у межах глобальної ініціативи COVAX.

Фото rand.org

Вакцина відразу буде розподілена для вакцинації працівників лікарень, у яких надають допомогу пацієнтам з COVID-19. Протягом першого півріччя Україна також зможе отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford у межах COVAX.

Наразі в Україні планують використовувати вакцини таких виробників:

Фото euronews

Pfizer/BioNTech. Перші постачання вакцини Pfizer/BioNTech розпочинаються в лютому 2021 року. Цей препарат має попередньо оприлюднену інформацію про ефективність на рівні 95% у захисті від COVID-19 для людей з 16 років. Вакцину Pfizer/BioNTech включено ВООЗ до реєстру засобів для використання в надзвичайних ситуаціях. Її схвалено для застосування в США, ЄС, Великій Британії, Канаді. Зараз триває процес підготовки документів до реєстрації Pfizer в Україні.

Фото pravda.com.ua

Sinovac Biotech. 10 лютого 2021 компанія Sinovac подала заявку про державну реєстрацію в Україні вакцини проти COVID-19 під зобов’язання для екстреного медичного застосування.

Фото aa.com.tr

AstraZeneca. Україна отримала інформацію від COVAX про постачання вакцин від виробника AstraZeneca у розмірі від 2,2 до 3,7 мільйонів доз у І-ІІ кварталі 2021 року. AstraZeneca оприлюднили попередню інформацію про ефективність на рівні 70% у захисті від COVID-19 для людей від 18 років.

Фото dw.com

Novavax. Ця вакцина перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань. Виробник планує подавати документи до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в I кварталі 2021 року. Попередньо заявлена ефективність становить 89%.

8 лютого Кабмін заборонив в Україні реєстрацію вакцин, які розробляли чи виробляють в Росії.

Виокремлено п’ять етапів вакцинації, протягом яких заплановано імунізувати майже все населення України. Залежно від доступності вакцини, етапи можуть відбуватися паралельно.

Початковий етап кампанії з вакцинації розпочнеться з «першої хвилі». У цей час використовуватимуть вакцину виробництва Pfizer/BioNTech, отриманих через глобальну ініціативу COVAX.

Фото paho.org

Загалом, під час першого етапу спершу будуть вакциновані:

  • Всі працівники мобільних бригад з вакцинації.
  • Всі медичні працівники (лікарі, середній та молодший медичний персонал), які працюють в закладах охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу хворим на коронавірусну хворобу COVID-19.
  • Всі працівники лабораторій, які проводять лабораторні дослідження на коронавірусну хворобу COVID-19.
  • Всі працівники екстреної медичної допомоги, включно з водіями.
  • Люди, які перебувають у спеціалізованих закладах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку тощо).
  • Працівники спеціалізованих закладів (інтернатів, будинків для осіб похилого віку тощо).
  • Військовослужбовці (включно зі Збройними силами України та Національною гвардією України), які беруть участь в Операції об’єднаних сил на Сході України.
  1. Вакцинацію будуть проводити двома способами:Вакцинація мобільними бригадами з імунізації. Буде створено близько 570 бригад, до складу яких входитимуть: лікар резерву, дві медичні сестри, медична сестра резерву, водій.
  2. Вакцинація на базі пунктів щеплень, що вже існують.

Україна здатна забезпечити холодовий ланцюг для зберігання будь-якого виду вакцин (від -70°C і до +8°C), що будуть використовуватися для вакцинації.

Фейки про вакцинацію, яким не варто вірити

Фейк 1: В світі зафіксовані випадки смерті в результаті вакцинації від COVID-19

У середині січня з’явилися повідомили, що невдовзі після отримання вакцини від Pfizer/BioNTech у Норвегії померли 33 людини у віці 75 років і старше. Мережею також поширюються повідомлення про випадки смерті літніх людей чи медперсоналу в інших країнах.

ФАКТ: Аналіз, проведений Всесвітньої організацією охорони здоров’я, засвідчив, що летальні випадки відповідають очікуваному рівню смертності від різних причин для людей цього віку і немає підстав вважати, що вони пов’язані з вакцинацією. Всесвітня організація охорони здоров’я наразі не зафіксувала жодного випадку смерті після щеплення вакциною проти коронавірусу, заявляє експертка ВООЗ Маріанджела Сімао.

Фото corporatecomplianceinsights.com

Фейк 2: Вакцини Pfizer і Moderna викликають сильний анафілактичний шок

ФАКТ: Насправді сильну алергічну реакцію після вакцинації фіксують лише в одному випадку на сотні тисяч вакцинованих. За даними Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США, протягом десяти днів зі старту в США масової вакцинації препаратом Pfizer/BioNTech на 1 млн 900 тис. введених доз зафіксовано близько 20 випадків важких алергічних реакцій, включно з анафілаксію, тобто 11,1 випадків на мільйон введених доз.

Фейк 3: Вакцина Pfizer призводить до безпліддя у жінок

ФАКТ: Якщо вакцина може викликати імунну відповідь проти плацентарного білка, те саме відбувалося б під час захворювання на COVID-19. Це означало б, що мільйони жінок дітородного віку по всьому світі, які перенесли COVID-19 за останній рік, не можуть мати дітей, що не є правдою.

Фото glamourmagazine.co.uk

Фейк 4: Вакцина від коронавірусу викликає розсіяний склероз

ФАКТ: Насправді лише в єдиному випадку при випробуванні вакцини AstraZeneca повідомили, що у волонтера виявили розсіяний склероз, в іншому випадку — запалення спинного мозку. В обох випадках експерти дійшли висновку, що хвороба не мала стосунку до вакцинації.

Фейк 5: мРНК-вакцини — генетична зброя, яка змінює наші гени

ФАКТ: Генетична модифікація передбачає навмисне введення чужорідної ДНК в ядро клітини людини. Проте вакцини цього не роблять. мРНК-вакцини проти COVID-19 ніколи не потрапляє в ядро клітини, де знаходиться наша ДНК. Це означає, що мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином.

Фото harvard.edu

Найпоширеніші запитання щодо вакцинації

№1. Коли почнуть вакцинувати українців?

Орієнтовний початок вакцинації — лютий 2021 року.

№2. Чи проходять підготовку медичні працівники, які вакцинуватимуть від COVID-19?

Для медиків, які працюватимуть у кампанії з імунізації, проводяться відповідні тренінги. Їх організовують МОЗ України, НСЗУ, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», ДП «Державний експертний центр МОЗ України», ВООЗ, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, USAID та інші національні й міжнародні партнери. З 5 лютого 2021 року розпочалися тренінги для регіональних координаторів, які будуть забезпечувати процес вакцинації проти COVID-19.

Фото dnaindia.com

№3. Як регулюється розподіл вакцини по регіонах?

Відповідно до наказу МОЗ України вакцини будуть розподілені на 25 обласних центрів. Обласні центри за наказом МОЗ України готують відповідні накази для розподілу на районному рівні.

№4. Скільки буде утворено пунктів щеплення додатково?

Щоб вакцинація від COVID-19 не впливала на рутинну імунізацію, на базі закладів охорони здоров’я заплановано 4 250 додаткових пунктів щеплень.

№5. Якщо я не потрапив/-ла у пріоритетну групу вакцинації, коли я отримаю вакцину?

Вакцинація від COVID-19 дорослих, які не увійшли до пріоритетних груп, також здійснюватиметься за державний кошт. Це відбудеться тоді, коли щеплення отримають всі пріоритетні групи, тобто на п’ятому, останньому етапі кампанії з імунізації в Україні.

№6.Чи можна зробити щеплення від COVID-19 у приватних медичних закладах?

Очікується, що вакцини на комерційному ринку (і в приватних медичних закладах) можуть з’явитися в другій половині 2021 року.

№7. Якщо я перехворів/-ла на COVID-19, чи потрібно мені вакцинуватися?

Надійних даних про те, скільки триває імунітет після перенесеного СOVID-19, поки що немає. Трапляються випадки повторного інфікування. Водночас випадків, коли вакцинація зашкодила людям, котрі перехворіли на COVID-19, не зафіксовано. Тож якщо ви перехворіли, вам усе одно показано щеплення.

Фото health.com

№8. Чи будуть видавати «паспорти вакцинації»? Які документи підтверджують щеплення?

Поки що «паспорти вакцинації» не передбачено, адже ці документи ще не узгоджені на міжнародному рівні. Україна зможе запровадити цифрові й друковані «паспорти вакцинації», щойно отримає чіткі вимоги до них від міжнародних партнерів (ЄС, ВООЗ тощо). Поки «паспорти вакцинації» не впроваджені, українці отримуватимуть довідку про проведення щеплення від COVID-19, оформлену згідно з чинними положеннями про щеплення.

№9. Чи можуть мене змусити вакцинуватися?

Ні, вакцинація від COVID-19 є добровільною. Але Міністерство охорони здоров’я та Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендують зробити вакцинацію для того, щоб захистити своє життя та здоров’я, а також ваших близьких, які можуть бути в групі ризику.

№10. За яких показників Україна досягне колективного імунітету?

Дослідження колективного імунітету від COVID-19 досі тривають. Тому говорити про фінальні результати та показники щодо колективного імунітету поки зарано.

№11. Скільки доз вакцини потрібно отримати?

Наразі необхідно отримати 2 дози вакцини. Усі вакцини, які сьогодні знаходяться на ІІІ стадії клінічних випробувань, потребують дводозного введення, окрім вакцини від Johnson&Johnson/Janssen, яка зараз випробовується для однодозного введення.

№12. Хто платить за вакцину від COVID-19? Чи є вона безоплатною?

Вакцинація для груп ризику, визначених у Дорожній карті, є безоплатною. За вакцину платять держава та донори — благодійні організації. Також Україна отримує вакцину через глобальну ініціативу COVAX безкоштовно, за рахунок внесків від інших країн та приватних донорів. Якщо вам пропонують заплатити за вакцинацію в державній клініці, будь ласка, повідомляйте в контакт-центр МОЗ України з питань COVID-19 за телефоном: 800 60 20 19.

Фото atriumhealth.org

№13. Чи можна вакцинуватися від COVID-19, якщо ви вагітні або годуєте грудьми?

Висновки Національної технічної групи експертів з імунізації:

1) вакцинацію вагітних необхідно відкласти до завершення вагітності;

2) якщо вагітність настала в період після отримання першої дози вакцини, введення другої дози відкласти до завершення вагітності;

3) вакцинація вагітних медичних працівників, які віднесені до пріоритетної групи щодо проведення щеплень проти COVID-19, може бути проведена, зважаючи на співвідношення ризику та користі, а саме за умови переважання користі від вакцинації в умовах високого ризику інфікування й важкого перебігу COVID-19 у вагітних;

4) рутинне проведення тесту на вагітність перед вакцинацією проти COVID-19 не рекомендоване;

5) жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень.

Фото aappublications.org

№14. Чи можна вакцинувати дітей від COVID-19?

Ті вакцини від COVID-19, які наразі схвалені для екстреного застосування, і ті, які проходять клінічні випробування, не включали дітей до 16 років до груп досліджень. Відповідно інформація про безпеку, переносимість та ефективність вакцин від COVID-19 серед дітей віком до 16 років наразі невідома. Тому такі вакцини не допущені до застосування серед дітей віком до 16 років.

Під час пандемії важливо переконатися, що дитина продовжує регулярно отримувати рутинні щеплення. Перевірте, коли у вашої дитини наступна вакцинація за цим посиланням.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp