3°

“Вагнерівці” масово вербують найманців на війну з Україною. Беруть усіх без розбору

Британські газети Times та Independent наприкінці лютого повідомили , що близько 400 найманців російської Приватної військової компанії (ПВК) “Вагнера” нібито з’явилися у Києві з метою захопити місто та вбити президента України Володимира Зеленського.

Співрозмовники ВВС серед найманців стверджують, що тоді оголосили великий набір бійців на війну в Україні, причому брали навіть тих, з ким раніше контракти не підписували, а основу ПВК намагаються зберегти для виконання раніше підписаних контрактів в інших країнах.

“На прохання трудящих відкрито набір на охорону на ближнє зарубіжжя”. 28 лютого, коли російське вторгнення тривало вже кілька днів, такі оголошення почали з’являтися у пабліках, через які раніше вербували найманців у “ПВК Вагнера”.

Під новий конфлікт для потенційних найманців зняли майже всі обмеження, що були раніше: якщо ще кілька місяців тому в ПВК не брали нікого, крім росіян, що народилися в межах країни до 2014 року, то тепер на пункт вербування у Молькіно під Краснодаром запрошують і мешканців самопроголошених “ДНР” і “ЛНР”, і жителів анексованого Криму, і іноземців, не беруть лише громадян Грузії.

Наявність боргів перед російською Федеральною службою судових приставів, відсутність довідки про несудимість чи закордонний паспорт також більше не проблема.

Один з найманців переслав ВВС повідомлення, яке розсилають у їхніх внутрішніх ветеранських чатах: “Панове! Хто хоче поїсти “сала”, пишіть мені. Чинних працівників без косяків на пікнік не запрошують. Борги ФССП – по****. Закордонний – по ****. Довідки – по ****. ЛДНР, Крим запрошуємо дуже. У кого були проблеми з працевлаштуванням у нас – телефонуйте. Кого звільнили у нас з якихось причин – телефонуйте. На пікнік запрошуємо поїсти “сала”.

Ще восени 2021 року колишні найманці скаржилися, що у “ПВК Вагнера” перестали приймати тих, хто народився на території Криму чи самопроголошених “ДНР” та “ЛНР”, побоюючись, що серед них можуть бути українські диверсанти.

При цьому в оголошеннях підкреслюють, що робота за колишніми контрактами не припиняється і перекидати назад до Росії найманців з африканських країн поки що не планують.

“Хлопці, все у штатному режимі, без змін. Африка під землю не провалилася. Коли концерт Газманова у Києві – не знаю. Єдине, авіарейси на півдні скасували, враховуйте це, добирайтеся іншим транспортом до Краснодара”, – попереджають потенційних новачків в одному з оголошень.

Після того, як Володимир Путін оголосив про початок військової операції проти України, літаки тимчасово перестали приймати аеропорти на півдні Росії у Ростові-на-Дону, Анапі, Сочі та Краснодарі – місті, звідки найближче добиратися до полігону Молькіно, де розташована база та вербувальний пункт ПВК “Вагнера”.

Максимально широкий набір у Молькіно підтвердив ВВС один з найманців, який ще недавно перебував поблизу російсько-українського кордону, але вже повернувся додому. За його словами, основний склад “ПВК Вагнера” в українському конфлікті на цей час участі не бере.

“З українським набором цікава тема: там не основний кістяк, у Молькіно набирають усіх підряд. Саме тих, хто з косяками, саме тих, хто з чорних списків, – розповів він. – Там не “Вагнер” працює, а лише зібрані загони з різними іншими назвами. Ми їх між собою штрафбатами називаємо”, – розповів він.

“Тож там не “Вагнер”, а усякий непотріб, який наразі набирають у Молькіно із зеленими дверима. Ті, хто в основних загонах, – не беруть участь. Погань усяку набрали і командують ними такі ж штрафники. Тому не знаю, як вони поводяться. Єдине, не знаю, на який напрямок їх потім кинуть. Принаймні у “ЛНР” їх поки що не бачили”, – додало джерело.

За кілька тижнів до війни, розповів співрозмовник ВВС, ветеранів “Вагнера” набирали у нові формування – під командуванням, як він стверджує, “чинних офіцерів ГРУ”. Їм нібито зробили шеврони з назвами нових ПВК, після чого, як розповідає він, вони виконали якесь завдання “на харківському напрямку”, отримали зарплати по 2100 доларів на місяць і повернулися додому.

ВВС звернулася за коментарем до міністерства оборони Росії і чекає на відповідь. Інформацію щодо участі офіцерів ГРУ неможливо перевірити через незалежні джерела.

Вперше “ПВК Вагнера” з’явилася у самопроголошеній “ЛНР” у 2014 році, коли розпочався конфлікт на сході України.

Тоді найманці брали участь у боях за луганський аеропорт, але широку популярність здобули не через це, а після ліквідації цілої низки відомих польових командирів, що воювали на боці самопроголошеної республіки, але не вписалися у вертикаль влади, яку Москва намагалася побудувати в Донецьку та Луганську.

Ліквідацію таких польових командирів як Олексій Мозговий, Павло Дрьомов чи Олександр Бєднов ЗМІ, посилаючись на учасників збройних формувань “ЛНР”, пов’язували з роботою “Вагнера”, а не з діяльністю українських диверсантів, як про це заявляла влада самопроголошеної республіки.

За наступні роки найманці встигли проявити себе у Сирії, Лівії, ЦАР, Мозамбіку, Судані. У грудні 2021 року Євросоюз запровадив санкції проти ПВК “Вагнера”, під обмеження потрапили вісім фізичних осіб та три юридичні, з якими найманці підписували контракти.

BBC News направила запит до міністерства оборони Росії з проханням підтвердити або спростувати: чи набираються на полігоні Молькіно якісь додаткові сили для того, що російська влада називає “спеціальною військовою операцією”, і чекає на відповідь.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp