13°

Верховна Рада схвалила законопроект про національний спротив українців

318 народних депутатів України проголосували за прийняття за основу президентського законопроекту №5557 про національний спротив.

Новий закон буде регламентувати створення в нашій країні сил територіальної оборони.

Ми звернулися по коментар до народного обранця від Рівненщини Олександра Салійчука, який теж віддав свій голос за проект цього закону.

«Головна мета цього документа – формування в Україні національного спротиву і максимальне долучення громадян нашої країни до процесу забезпечення територіальної цілісності і суверенітету», – говорить пан Салійчук. «Крім завдань, які стоять перед теробороною, особливостей підготовки, принципів фінансування та порядку формування сил національного спротиву, в законопроекті йдеться про правовий захист та відповідальність за порушення законодавства та інших нормативно-правових актів з питань національного спротиву. Тобто якщо цивільні громадяни у разі загрози вирішать чинити спротив окупантові, вони не боятимуться, що потраплять за це під кримінальну відповідальність. Більше того, під час виконання завдань учасники тероборони отримуватимуть гарантії на рівні з військовослужбовцями».

У проекті закону зазначено, що складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до нацспротиву. А Загальне керівництво національним спротивом здійснює Президент України.

Водночас поняття «рух опору» роз’яснюється як партизанські або допоміжні сили, а також підпілля. Провідна роль в організації, підготовці, підтримці та виконанні завдань руху опору має належати Силам спеціальних операцій ЗСУ.

Президент подав законопроект №5557 як невідкладний. Документ необхідний для реалізації положень стратегічних документів у сфері національної безпеки, зокрема Стратегії воєнної безпеки, якою запроваджено принцип всеосяжної оборони з використання для відсічі агресії всього потенціалу держави та суспільства.

«Сили територіальної оборони будуть виведені зі складу Сухопутних військ ЗСУ і стануть окремим родом військ з окремим фінансуванням. У 2022 році на ці потреби вже передбачено 2,5 млрд грн. Наступні два роки на створення тероборони буде виділено ще майже 1,5 млрд грн», – продовжує Олександр Салійчук. «Саме тому законопроект №5558, який збільшить чисельність ЗСУ на 11 тис. військовослужбовців, є логічним доповненням вищезазначеного документа».

Територіальна оборона організовувалась і раніше, але в умовах агресії РФ це питання потребує кардинальних змін, якщо враховувати досвід деяких країн – членів НАТО, зокрема Естонії, та врегулювання на законодавчому рівні.

«Цю перспективу давно і доволі широко обговорюють. Припустімо, що людина не хоче йти в ЗСУ на контракт, але хоче протидіяти ворогу. Тоді вона зможе підписати контракт резервіста територіальної оборони і приписатися до відповідної частини», – розповідає Олександр Салійчук. «І такі люди будуть не тільки захищені і вмотивовані, але й навчені».

Ухвалення закону про національний спротив допоможе об’єднати націю, продемонструвати рішучість українців у відсічі агресору. За рахунок територіальної оборони у разі посилення агресії Росії Україна матиме додаткові можливості протистояти ворогові, що важливо в умовах значної різниці в спроможностях української та російської армій.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp