9°

Верховна Рада збирається дозволити подвійне громадянство

5 березня на брифінгу міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зробив заяву про те, що в Україні збираються дозволити подвійне громадянство.

Конституція України встановлює, що в Україні єдине громадянство. Це трактується двояко: хтось стверджує, що малося на увазі одне громадянство, хтось стверджує, що малося на увазі єдине на всій території громадянство, тобто що відсутні будь-які регіональні громадянства.

Але ні для кого з нас не є секретом, що частина українців має другий і третій паспорти. Що з цим робити? Чіткої правової відповіді немає. Як це перевірити, коли людина з таким подвійним чи потрійним громадянством стає народним депутатом, керівником стратегічного підприємства чи посадовцем? Власне, на це запитання має дати відповідь новий закон, який доручила розробити РНБО.

Міністерство закордонних справ України підтримує рішення РНБО про можливість подвійного або множинного громадянства для українців, але вказує також на необхідні обмеження в такій практиці. Зокрема, вона неможлива з Росією, оскільки це держава-агресор, з нею не може йтися про будь-яке подвійне громадянство, вказав на брифінгу 5 березня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

«Ми плануємо дозволити подвійне громадянство з країнами Євросоюзу, з країнами світу, які є для нас дружніми і не становлять для нас жодної загрози, і список цих країн… залежатиме від деяких критеріїв. Таким чином, ми зможемо тримати ось цей ареал українства у світі як одне ціле, і громадянин України, який виїхав на постійне місце проживання до, наприклад, країни Євросоюзу, в перспективі зможе стати і громадянином цієї країни, і залишитися при цьому частиною українського простору, зберегти український паспорт», – наголосив міністр.

Водночас Кулеба вказав на обмеження, які мають стосуватися політичного життя.

«От у вас декілька паспортів – чи маєте ви право бути депутатом парламенту, чи можете ви бути міністром? Ось тут буде інша політика. Тут будуть встановлені обмеження для того, щоб не допустити якихось зловживань. Ви добре знаєте феномен множинного громадянства окремих депутатів Верховної Ради України. Ми вважаємо, що на такій посаді людина має бути громадянином однієї країни – України», – додав очільник МЗС.

Рішення – за парламентом. Яким може бути це рішення, що воно даватиме людям та як буде узгоджуватись з конституційною нормою щодо громадянства – залежить від багатьох чинників.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp