5°

ITV

Відомі Рівняни розповіли, що готують на різдво (рецепти)

Відомі рівняни розповіли, що готують на Різдво (РЕЦЕПТИ)

Святвечір – одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначають ввечері напередодні Різдва Христового.

Відомі рівняни поділилися з нами своїми рецептами та розповіли, що готують зазвичай на Різдво.

Майстриня-рекордсменка вишиваних книжок Олена Мєдведєва до свята готуються заздалегідь. Каже, на Різдво зазвичай готує рибу тилапію:

Уперше я скуштувала смажену тилапію в ресторані на узбережжі унікального озера, водами якого ходив Христос і яке має аж три назви: Галілейське/Тиверіадське/Генісаретське. Ця страва тоді справила на мене неабияке враження! – каже майстриня.

Рецепт від Олени Медведєвої:

Майстриня запікає філе тилапії з прянощами: базиліком, розмарином, чабером, чебрецем.

На фото (див. фото нижче, – прим.ред.) ви бачите ті продукти, які використовую: лимон, помідори, грецькі горіхи, часник, молода зелена цибуля, кучерява капуста, імбир, твердий сир, фермерське вершкове масло, альпійську сіль. Жаровню змащую соняшниковою олією та вершковим маслом. Кладу до неї овочі та мариноване рибне філе. Ставлю в духовну. Запікаю на малому вогні.

Першими починають «звучати» на кухні своїми ароматами прянощі. Через декілька хвилин вони уже змагаються за пальму лідерства з імбирем. Коли страва готова до вжитку, посипаю її товстим шаром тертого сиру і ставлю ще на кілька хвилин до духовки. Для того, щоб милуватися тягучими «сирними спагеті» і намотувати їх на виделку.

Присутність горіхів у страві додає рибі пікантності, а солодкувата кучерява капуста говорить про те, що вітаміни корисно споживати як у літку, так і взимку, – поділилася Олена Медведєва.

Відома рівненська письменниця та етно-виконавиця Ірина Баковецька на Святвечір готує традиційну кутю з Рокитнівщини. Так варили кутю на на початку 20 ст. До слова, старожили варять так її і дотепер.

Рецепт куті від Ірини Баковецької:

Брали пшеницю, заливали її окропом. Як охолоне, воду зціджували і чекали, щоб пшениця обсохла. Потім її засипали в ступу і товкли, а щоб зерно не вилітало із ступи то її зверху обкручували полотняним рушником, залишали дірочку для товкача і починали рівномірно товкли.

Потім цю пшеницю висипали в ночви і палали. Готову пшеничну крупу промивали, а потім в череп’яному горщику варили кашу. В горщик клали крупу, лили олію (олія була конопляна або з льону) трошки солили, солодили цукром (цукор був у великому дробку який терли на тертку щоб був як пісок) і варили в печі. Кутя була густа.

На покутя кутю обов’язково несли хлопці, як не було синів то ніс сам господар і приказував: «Гоп кутя на покутя, гоп кутя на покутя, гоп кутя на покутя!». Ставили кутю під образами на сіно застелене вишитим рушником. Як їли кутю.

Горщик з кутею ставили на середину столу. Вершечок знімали і несли курям (щоб добре неслися), черпали кутю по-старшинству спочатку батько потім мати, а потім діти від старшого до меншого. З-за столу ніхто не вставав поки не зїдали кутю .

До куті варили узвар , готували його із сухих груш дичок, прищеп, яблук, сухих чорниць. У глиняну велику гладишку клали промиті груші, яблука , чорниці і заливали все це окропом.

У кого був мед то клали і мед. Приготований узвар був дуже смачний і дуже цілющий. З таким узваром завжди ходили провідувати породіль. Їли кутю і запивали узваром.

Відомий рівненський фотохудожник Олександр Харват розповів про свій особливий рецепт різдвяної куті. Фотограф певнить, кутя також може бути смачним ранковим десертом, що смакуватиме з кавою, або ж чаєм. Проте для цього її потрібно правильно приготувати.

Рецепт куті від Олександра Харвата:

Пшеницю краще приготувати у посуді цептер, наприклад, ввечері довести пшеницю до кипіння, додати помиті родзинки і накрити до ранку кришкою.

У цьому посуді герметично закрита пшениця приготується без тривалого кипятіння, буде розсипчата, не буде розмазньою, а родзинки розбухнуть і будуть за розміром як свіжий виноград.

Уже потім додати змелений мак, волоські горіхи, попередньо трішки підсмаживши і обов’язково мед. Все ретельно перемішати. І головне, додати трішки любові та старань.

В холодильнику може зберігатись декілька днів, є хорошим сніданком чи десертом до кави, – поділився Олександр Харват.

Начальниця управління та культури Рівненської ОДА Любов Романюк готує традиційну кутю з Кореччини. Її рецептом поділилася і з нами.

Рецепт куті від Любов Романюк:

Для приготування куті знадобиться крупа пшенична, її треба гарно промити та замочити в холодній воді на ніч, або на годин 7-8.

Після цього гарно промити і залити чистою водою у співвідношенні 1:2 і варити на слабкому вогні години 2-2,5 помішуючи, щоб не підгоріло. В цей час готується заправка до куті.

Взяти стакан маку, промити і запарити киплячою водою, просушити і розтерти в ступці або іншим методом (кавомолка, машинка). Стакан родзинок помити і запарити теж кип’ятком на 10 хвилин, воду відцідити і дати охолонути.

Волоські горіхи подрібнити дрібно ножем. Охолоджену пшеницю перекидаємо у велику посудину, де будемо готувати кутю.

Додаємо мак, горіхи, родзинки, мед, трошки солі і для того, щоб кутя була сочніша додається узвар.

Все перемішується прикрашається запареними цукатами і ставиться на святковий стіл обов’язково застелений скатертиною.

В давні часи на Кореччині коли не було родзинок, у селах де є ліс до куті додавали чорниці , ще в інших селах суниці та сушені грушки, вишні мочені у власному соку, – поділилася Любов Романюк.

А от ексзаступниця міського голови Рівного Володимира Хомка (2012-2020) та депутатка Рівненської міської ради Галина Кульчинська традиційно на Святвечір готує 12 пісних страв.

Рецепт карпа від Галини Кульчинської:

Мій рецепт дуже простий: купуємо випотрошеного карпа, гарно солимо/перчимо.

В черевце закладаємо порізану кільцями цибулю. З обох боків посипаємо борошном.

Дечку гарно змащуємо олією і викладаємо на неї карпа.

В розігрітій духовці запікаємо хвилин 30 (при цьому рибу треба перевернути) до рум’яної шкірочки. Ось і все. Гарних свят! – розповіла Галина Кульчинська.

Рецептом смачної куті з ITV поділилася акторка Рівненського драмтеатру Ніна Ніколаєва.

Акторка впевнена, що рецепт куті головний не інгредієнтами, а настроєм з яким готуєш:

Зерна краще брати цілі, як символ того, що життя немає ні початку ні кінця. Пшеничку бажано на ніч або хоч на пару годин залити водою. Ранком воду змінити, варити на малому вогні, десь годину. Я люблю промити готову кашку холодною водою і зцідити, щоб зерна були розсипчасті.

Мед розбавити з однією-двома ложками холодної кип’яченої води, родзинки,мак, горішки, цукати за смаком, – розповіла Ніна Ніколаєва.

Джерело: ITV


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp