8°

Всі пішли в IT? Що відбувається на ринку праці

Українська IT-індустрія за останнє десятиріччя стала одним із найбільш динамічних секторів економіки. Пандемія прискорила діджиталізацію бізнесу та послуг у всьому світі, тож галузь зараз зростає вибуховими темпами і потребує десятків тисяч співробітників.

Щоб заповнити цю нестачу, IT-компаніям доводиться боротися за вже існуючих талановитих співробітників, залучати студентів та випускників технічних вишів, яких все одно не вистачає, або ж брати на роботу людей, які прийшли в IT з інших сфер, де дехто працював багато років. Таких людей називають світчерами.

Охочих стати світчерами багато, бо робота в IT-компаніях вважається престижною і високооплачуваною. Часто на початку такі люди й гадки не мають про мови програмування, тож навчаються самостійно або намагаються отримати освіту на різних IT-курсах, які з’являються як гриби після дощу, або відвідують курси при IT-компаніях.

Що розповідають про свій досвід світчери, які намагаються перейти або вже перейшли в IT-сферу? Як дивляться на цю хвилю в IT-компаніях? І чи дійсно ця хвиля впливає на ринок праці в Україні?

Світчери змінюють IT

IT

“IT-індустрія щорічно зростає на 25-30%. Маємо інформацію, що в нас нестача від 50 до 100 тисяч висококваліфікованих кадрів”, – повідомив на конференції IT Education Boost у жовтні цього року віцепрезидент IT Ukraine Association, керівник освітніх програм компанії Sigma Software Максим Почебут.

За його словами, світчери – це одне з джерел розвитку індустрії.

“Студентів (технічних вишів – Ред.) тільки 20-25 тисяч випускають, і не кожен йде в IT-індустрію. У деяких компаніях в DevOps чи тестувальниках тільки світчери, немає студентів. Все більше людей міняють свою професію, це добре, це інвестиція в персональний розвиток і економіку країни. Це дуже позитивний тренд для нас”, – пояснює Почебут.

Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков на цій же конференції повідомив, що держава вже наступного року хоче інвестувати сотні мільйонів гривень у компенсацію вартості навчання світчерів. Залучатимуть до цієї програми неформальні заклади освіти, а учням на конкурсній основі компенсуватимуть 50-70% вартості навчання.

“Такий курс в середньому коштує 25-30 тисяч грн, держава компенсує приблизно 15 тисяч грн”, – пояснив він.

Що розповідають про свій шлях до нової професії самі світчери?

Для багатьох з них шлях в IT почався з розчарування у попередній професії.

“Дуже багато нового”

27-річний Дмитро Савченко закінчив Тернопільський національний медичний університет, де вивчав щелепно-лицьову хірургію, і три роки працював у лікарнях Словаччини.

Піти у медицину його надихнув батько-стоматолог.

“Коли йшов до медінституту, я розраховував, що зможу за 10 років відучитися і спокійно працювати на одному місці”, – розповідає Дмитро.

Після вишу у 2016 році вирішив працювати в країні ЄС, де була легка процедура нострифікації диплома.

“Приїхав у Словаччину підтверджувати диплом. У мене була практика, я бачив, як мій ментор, як інші лікарі мали постійно бігати по кабінетах, щоб встигати. А робота стоматолога – це велика відповідальність і велике навантаження. І тоді зрозумів, що не хочу більше працювати в цій сфері, треба швидше розвинутися в тому, що мені цікавіше”, – так він пояснює свій перехід в IT.

комп програміста

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp