Як мультипіч допомагає у побуті
Без кухонної техніки важко уявити побут. Люди звикли користуватися зручними девайсами, і мультипіч — один з них. Пристрій допомагає приготувати смачні страви, докладаючи мінімум зусиль. У порівнянні зі звичайними сковорідками та грилем мультипіч заощаджує час. З технікою можна не перейматися, що стейк згорить, а картопля залишиться сирою всередині. Тому дедалі більше людей робить вибір на користь мультипечі.
Функції та особливості мультипечі
Це невеликий пристрій, всередині якого встановлена чаша (об’єм залежить від моделі), а над нею розташований нагрівальний елемент. Під час приготування їжі мультипіч щільно закрита. В конструкції передбачені лопаті. Вони сприяють циркулюванню гарячого повітря та рівномірному обсмаженню продуктів. Такий принцип роботи дає змогу використовувати мультипіч у декількох режимах:
- Смаження. Підходить для приготування картоплі фрі та по-селянськи, стейків, шашлику, ковбасок та навіть чипсів.
- Запікання. Легко приготувати смачну та соковиту рибу, м’ясо чи овочі.
- Гриль. Будь-які продукти матимуть рум’яну скоринку та водночас добре просмажаться всередині без додавання великої кількості олії.
З деякими моделями можна приготувати кекси, пироги та інші страви, які зазвичай запікають у духовці. В багатьох пристроях передбачена можливість користувацьких налаштувань. Можна обрати стандартну програму без жодних змін або встановити температуру та час за індивідуальними потребами. Техніка працює швидко, легко, не потребує контролю за процесом приготування. Звуковий сигнал сповістить користувача, коли страва буде готова.
Переваги приготування їжі у мультипечі
Деякі скептики вважають, що витрачати кошти на сучасну кухонну техніку безглуздо. Так, готувати картоплю можна на сковороді, а стейки — у духовці. Проте звична техніка не має переваг, які є у мультипечі:
- Відсутність зайвого жиру. Прилад, який можна придбати в магазині Алло, не потребує використання олії для багатьох страв, інколи її треба додати зовсім трохи. Це корисно для підшлункової залози та печінки та вигідно для гаманця.
- Швидкість приготування. Для більшості страв достатньо 15–30 хвилин. М’ясо чи риба, які зазвичай готують на мангалі чи грилі близько 1,5-2 годин, будуть готові протягом 60 хвилин.
- Нема потреби у перемішуванні. Можна залишити мультипіч готувати та зосередитися на інших справах. Перегортати курячі крильця чи постійно помішувати картоплю фрі не доведеться. Продукти приготуються рівномірно.
- Страви виходять більш соковитими, смачними та ароматними. Усе завдяки закритій системі та постійній циркуляції повітря.
- Легкість миття. Достатньо протерти чашу губкою. Не доведеться відшкрібати жир чи застарілий бруд.
Мультипіч проста у використанні. Готувати зможе навіть підліток без ризику отримати опік чи спалити страву. компактний прилад зручно встановити на кухні, він потребує лише підключення до електромережі.