4°

Як розраховуватиметься росія: що відомо про компенсації

Як нещодавно повідомили в Міністерстві економіки, йдеться про більш ніж $400 млрд активів ЦБ рф, на які може розраховувати Україна.

Утім, на ці кошти може претендувати не лише Україна. Наприклад, вимагати компенсацій можуть компанії, у яких росія забрала літаки, а також численні іноземні компанії, які вирішили закрити свій бізнес у рф. Вартість таких активів визначити складно, але саме ці компанії можуть бути найбільшими конкурентами за знерухомлені ресурси росії, пише LB.ua.

Загалом існує кілька варіантів компенсацій. Про це розповів позаштатний юридичний радник глави українського МЗС Микола Гнатовський.

За найпростішим сценарієм країни, що заморозили російські активи, за своїм внутрішнім розпорядженням віддають гроші РФ на відновлення України. До речі, відповідні законопроєкти вже підготовлені на рівні парламентів США та Канади.

Другий сценарій є складнішим – це отримання рішень національних судових органів тих держав, які кошти заморозили. Питання тут навіть не в тому, що ці процеси можуть зайняти не один рік, навіть не в тому, що доведеться подавати купу позовів і збирати чимало юридичних команд. Біда в тім, що не кожна держава може дозволити подібні судові процеси проти іншої країни.

Третій варіант є найскладнішим – створення претензійного трибуналу між Україною та Росією на кшталт того, який було засновано 1981 року між США та Іраном. Водночас якщо йти цим шляхом, то тут виникає значна проблема – потрібно отримати згоду Росії на проведення відповідних слухань, на те, що РФ там буде стороною-відповідачем.

Водночас є ще одна проблема, про яку ніхто не говорить – оновлена російська конституція. Згідно з цим документом, Росія ставить примат внутрішнього права вище за зовнішнє. Іншими словами – Москва собі дозволила не виконувати рішення міжнародних судових інстанцій.

Звідси виникає ще більш логічний висновок: у нас немає наразі гарантій того, що Росія виконає рішення того чи іншого міжнародного судового органу чи погодиться з висновком національного суду окремо узятої держави-партнера. Тому єдиний більш-менш сприятливий для України варіант – це погодження кожною окремою державою прямої передачі активів РФ Україні для компенсації її втрат.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp