15°

Як вберегти своїх дітей від інтернет-загроз: поради батькам

Половина життя сучасних дітей проходить в мережі. А то й більше. Проте інтернет залишається не тим місцем, де неповнолітні можуть безпечно себе відчувати без нагляду дорослих. Випадки шахрайства, булінгу, шантажу дітей в інтернеті існували завжди. З початком війни до них додалася загроза від окупантів.

Тож не покладайтеся на те, що все обійдеться. Щоб випробовувати удачу, підійдуть популярні ігрові автомати. Коли ж мова йде про дітей – впевніться, що зробили все для того, щоб ваш син чи дочка безпечно поводилися у мережі.

Як дитині не стати жертвою зловмисника 

  • Поясніть дитині, що нові знайомі в мережі можуть бути будь-ким – з фальшивим ім’ям, фотографією та історією. Тому не варто довіряти їм з першого ж слова та ділитися важливою інформацією.
  • Навчіть дитину не викладати в мережу точні геотеги її перебування. Поясніть, що не варто ділитися домашньою адресою, вказувати назви шкіл чи позашкільних закладів та час їх відвідування.
  • Повне ім’я та прізвище, номери карток та банківських рахунків  – не та інформація, яку можна розкривати публічно чи у приватних повідомленнях. Зверніть увагу дитини, що про нових друзів, які намагаються вивідати цю інформацію – треба повідомляти батькам.
  • Сьогодні всі спілкуються у месенджерам, які прив’язані до номеру мобільного.  Не варто розраховувати, що дитина не буде ділитися своїм Телеграмом чи Фейсбук Месенджером зі знайомими. Краще перевірте, щоб у її акаунті не показувався номер телефону і привчіть ділитися нікнеймом, а не номером у якості контакту.
  • Розкажіть про небезпеку переходу за підозрілими посиланнями. Привчіть дитину не переходити ні за якими посиланнями з листів, повідомлень чи у іграх, крім тих, в яких вона впевнена.
  • Поясніть сину чи дочці про те, що не можна розповсюджувати в інтернеті чужу особисту інформацію без згоди людини. Наголосіть, що ви забороняєте публікацію фотографій з членами сім’ї чи інформації про них. Виняток – якщо дитина попередньо показала публікацію вам і отримала згоду. 
  • Поясніть, чому не можна публікувати інтимні чи провокаційні фотографії; якими проблемами це може обернутися в майбутньому. Наголосіть, що дитина завжди може прийти до вас, отримати підтримку і допомогу у випадку, якщо хтось підбурює її на створення таких зображень.
  • Розкажіть про кібербулінг. Поясніть, чому не можна таким займатися. Наголосіть, що дитина має звернутися до вас за допомогою, якщо її булять.
  • Розкажіть про фінансове шахрайство в мережі. Переконайте дитину завжди звертатися до вас перед тим, як прийняти рішення переказати кудись гроші.

Онлайн-безпека під час війни

Під час війни заходи онлайн безпеки стають ще важливішими. Адже, сама того не розуміючи, дитина може наразити на небезпеку не лише себе, але й багато людей навкруги.

Щоб цього не сталося, вживайте необхідних заходів:

  1. Поясніть дитині, що ні в якому разі не можна фотографувати та викладати в інтернет місця “прильотів”, військову техніку, об’єкти інфраструктури. Наголосіть, що це стосується навіть випадків “я просто другу покажу”. Не говорячи вже про відкриту публікацію.
  2. Всі ігри, які стосуються фотографування певних місць встановлення онлайн-маячків на картах і т.д. можуть бути засобами збору інформації загарбником. Суворо забороніть участь в подібних іграх. Та поясніть, в чому суть заборони, щоб у дитини не виникло бажання її обійти. 
  3. Так само попередьте про пропозиції заробітку за фото чи інформацію про певні місця. Корисно привчати дитину перш за все розказувати батькам, коли хтось пропонує їй заробіток. Де вбереже від багатьох лих навіть у невоєнних ситуаціях.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp