11°

З чим стикнулись голови нових РДА на Рівненщині

Три із чотирьох новоутворених районних державних адміністрацій уже мають очільників. Без голови поки що Рівненська РДА. В ОДА прогнозували, що голову призначать до кінця цього тижня, однак, поки такого розпорядження немає.

Тим часом про повноваження, кадрові ротації та виклики Суспільне розпитало новопризначених голів укрупнених районів на Рівненщині. Йдеться про голів Сарненської РДА Олександра Кохана, Дубенської РДА Всеволода Пекарського та Вараської ОДА Анатолія Рижого.

Нові голови зі старими повноваженнями

Всеволод Пекарський призначений 13 лютого головою Дубенської райдержадміністрації, яка після реформи децентралізації охоплює колишні Дубенський, Радивилівський, Млинівський та Демидівський райони. У роботі керується чинним законом про місцеві держадміністрації, котрий, зауважує, враховуючи децентралізацію, не відповідає нинішнім умовам.

“Ми очікуємо змін до закону про місцеві держані адміністрації, які чітко систематизують і конкретизують функції в нових реаліях. Децентралізація пройшла, майно передано громадам. Перший приклад – охорона здоров’я. Коли дані об’єкти охорони здоров’я, первинна чи вторинна ланка, були закладами районного рівня, вони вже стали в підпорядкуванні ОТГ. Яким чином комунікувати, це потребує часу і детального алгоритму”, – каже голова Дубенської РДА Всеволод Пекарський.

Голову Сарненської РДА Олександра Кохана в один день президент звільнив з цієї посади й знову призначив, але вже у новостворену адміністрацію, яка охоплює також колишні Рокитнівський та Дубровицький райони.

Після призначення отримав чимало вітань, але для нього, каже, нічого особливо не змінилося, лише додалося роботи по приєднанню адміністрацій. Чинний закон про місцеві держадміністрації, вважає, не зовсім відповідає сьогоденню.

“Громади сформувалися, є перехідний період до 1 липня, який передбачає ряд напрямків організувати у тергромадах і паралельно підтримувати їх в адміністраціях. Є чітке розуміння, як нам діяти в рамках сьогодення. Тільки я поки розуміння не бачу в органах місцевого самоврядування. Це стосується, в першу чергу, нових голів. Частину функцій держава покладає на органи місцевого самоврядування і деякі голови поки не усвідомлюють цього і, скажімо, з запізненням виконують той чи інший функціонал”, – каже Олександр Кохан.

Як приклад наводить соціальний напрямок. Пояснює: кожна громада має створити відповідний підрозділ, щоб забезпечувати населення послугами. І деякі громади не так швидко, як би цього йому хотілось, справляються з цим.

“Але ми в процесі, ми допомагаємо їм, підказуємо, направляємо, підстраховуємо, адже певний функціонал ми продовжуємо виконувати до тих пір, поки він не буде чітко і якісно працювати в громадах. Тому даний урядом цей перехідний період, щоб громади освоїли це, організувалися. На це час потрібен, щоб почали працювати якісно і наближено до людей”, – каже Олександр Кохан.

Зміни у структурі й нові функції

“Ми ввели в структуру адміністрації сектор охорони здоров’я. Ми хочемо, щоб це були фахівці, які будуть координувати діяльність комунальних закладів охорони здоров’я на теренах новоствореного району. Створився структурний підрозділ, зараз здійснюється підбір кадрів по взаємодії з органами місцевого самоврядування і надання практичної допомоги”, – акцентує Всеволод Пекарський.

Ці фахівці, пояснює, допомагатимуть громадам. У перспективі, не виключає, що створять таку собі стартап-команду, яка теж допомагатиме тергромадам. Нині, додає, є потреба у більш детальній нормативній базі для окреслення усіх обов’язків, дій та алгоритмів. Після завершення процесу децентралізації, сподівається, буде чітке розуміння, за що відповідає регіональний, субрегіональний рівень.

У законопроєкті №4298 вже окреслена роль адміністрації: вона виконуватиме наглядову і консультативну функцію для органів місцевого самоврядування. Адже останні, каже Всеволод Пекарський, отримали колосальний ресурс, повноваження і, відповідно – колосальну відповідальність.

“Як принципові базові функції: координація соцзахисту, перше. Ми розуміємо, що по соціальному захисту управління праці, як структурні підрозділи, діють. Вони здійснюють коригування управління основними напрямками, бо в громадах ще ж не створені вони. Чи служба дітей: у нас по Дубенському району служба дітей створена у двох чи трьох громадах з 19-ти. Управління праці та соцзахисту населення: громади працюють як фронтофіс управління праці, вони приймають документи, але ці всі документи передаються в управління, де здійснюється нарахування різноманітних соціальних допомог”, – каже він.

Звертатимуться в РДА за допомогою у питаннях, що стосуються архітектури та містобудування та з питаннями надання послуг через малу кількість ЦНАПів у районі, – пояснює Всеволод Пекарський.

Очільник Сарненської РДА Олександр Кохан зазначає, що виконує повноваження відповідно до чинного закону про місцеві державні адміністрації. Новий, який ще не прийнятий, покликаний наділити адміністрації новими повноваженнями й функціоналом та чітко розмежовує виконавські й координаційні повноваження забезпечення законності, які здійснює адміністрація.

“Там величезний функціонал. Будемо забезпечувати виконання державних і цільових програм, також, які здійснюються шляхом взаємодії й координації, це дуже важливо, з органами місцевого самоврядування, з тими ж територіальними органами виконавчої влади. Раніше такого не було. Адміністрація буде зв’язкова ланка між органами місцевого самоврядування, урядом та ОДА”, каже голова Сарненської РДА.

У Сарненській РДА, каже, створили підрозділи, які відповідатимуть за конкретні напрямки: виконання делегованих повноважень районних обласних рад, координація діяльності центральних органів виконавчої влади, забезпечення законності, сектор аудиту.

В адміністрації з’явиться також сектор інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю та сектор з питань взаємодії з органами місцевого самоврядування.

Кадри та скорочення

“Рівень оплати праці не дозволив фахівцям, умовно, з Радивилова доїжджати у Дубно. Якщо порівняти рівень оплати працівників адміністрації й громади, це один до трьох. Зараз основний виклик – як на ці ресурси втримати й залучити якісних фахівців”, – пояснює голова Дубенської РДА Всеволод Пекарський.

Приблизно до 20% працівників колишніх адміністрацій залишаться працювати на так званих віддалених місцях. При цьому в Дубенській РДА не вистачає місць усьому складу, зазначає голова. Бо у колишній структурі працювало майже вісім десятків людей, то у нинішній понад півтори сотні. Щоб забезпечити достойні умови праці, звертатимуться до органів місцевого самоврядування, – акцентує Всеволод Пекарський.

У Сарненській РДА до реорганізації працювало 106 людей, нині їх  159. 74 з них відповідають за соціальний напрямок, решта  інші структурні підрозділи. Питання з їхнім розміщенням голова сподівається вирішити оперативно, адже переконує, має порозуміння з місцевою владою.

Виклики, каже Олександр Кохан, розпочалась після призначення головою торік. Свою діяльність він почав з оптимізації штату адміністрації. І зараз, в процесі завершення децентралізації, доводиться скорочувати людей. З загальної кількості працівників колишніх адміністрацій довелося скоротити 40%.

“Але це питання є не настільки критичним, бо якраз у 2021-му наслідком цих звільнень не є безробіття людей. Тому що сьогодні створено багато територіальних громад і ось якраз у ці громади потрібні професійні люди з досвідом, які працювали в адміністраціях. І сьогодні практика показує, що людей з адміністрацій тергромади забирають на роботу і вони є працевлаштованими, принаймні, більшість”,  пояснює Олександр Кохан.

Посадовець зазначає, що нині має величезний дефіцит кадрів, адже професіонали з адміністрації плавно переходять працювати у територіальні громади, бо ті можуть запропонувати їм значно вищу зарплату.

“У мене є ряд вакансій, ми будемо оголошувати добори або конкурси фахівців, і хай люди приходять, беруть участь. Тому що ми людей то вивільняємо, але разом з тим маємо величезний дефіцит професіоналів. Що мені болить: я кожен місяць борюся з тим, щоб знайти можливість, додаткові ресурси, щоб людям, які працюють на держслужбі, виплачувати більшу заробітну плату. На жаль, люди отримують абсолютно невідповідну своїм здібностям і трудозатратам зарплату, вона дуже низька”, – коментує голова Сарненської РДА.

Хоча завдяки перевиконанню бюджету на 2020 рік, каже, після погодження райрадою, виділили кошти на адміністрацію. Також 12 мільйонів гривень отримали вільного залишку по колишній Сарненській адміністрації, частину з якого змогли отримати на виплату зарплати.

Що відбувається у новоствореній РДА

16-го лютого на Рівненщині третя із чотирьох реорганізований районних державних адміністрацій отримала нового очільника. Керувати Вараською РДА президент Зеленський призначив Анатолія Рижого. У програмі Сьогодні Головне на Суспільному 17 лютого Анатолій Рижий повідомив, що того ж дня голова ОДА його представив офіційно.

“І вже з завтрашнього дня формувати структуру, будемо далі відкривати рахунки, формувати бюджет і на Вараську районну руду подавати пропозиції щодо бюджету на 2021 рік. Вараська адміністрація зареєстрована за юридичною адресою: Володимирець, вул. Грушевського 56, колишнє приміщення Володимирецької РДА”, – повідомив голова Вараської РДА Анатолій Рижий.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp