9°

Жителі села на Рівненщині обурюються за випалювання вугілля. Підприємці ж запевняють – закону не порушують

На Рівненщині частина мешканців села нарікає на роботу підприємців, які займаються випалюванням деревного вугілля. Вони стверджують, що в бік їхніх будинків постійно йде дим.

На сільських зборах села Кургани, що поблизу Березного, 10 червня жителі обурювалися випалюванням місцевого лісу у бочках неподалік від житлових будинків. Також люди зазначали, що підприємці не пускають на територію сільську владу.

“Таке враження, що живемо на згарищі. У нас дим у селі постійно, з другої сторони у нас є побутове сміттєзвалище лише для населення села, на яке також звозять відходи з даного виробництва. Вони тліють по пів року, виходить, нас травлять з двох сторін”, – сказала членкиня ініціативної групи села Вікторія Подарецька.

Староста старостинського округу Світлана Парфенюк зазначила, що місцеві жителі нарікають на те, що дихати на подвір’ї тяжко, а речі покриваються сажею.

Обурення мешканців розділяє і голова Березнівської громади Руслан Пилипчук. Договори з підприємцями, каже він, укладали ще за попередників, а тепер влада зробить усе, аби їх переглянути.

“Якщо брати законодавство, від останньої бочки до житлової забудови має бути дотримано не менше 500 метрів. Є один з жителів, який письмово підтвердив, що він дає згоду, відповідно, вони отримали погодження від екологічної інспекції. Зараз ми хочемо вияснити, чи ця людина надавала (згоду – ред.) в свідомості”, – сказав Руслан Пилипчук.

Позицію підприємців на зустрічі відстоював Максим Хомей. За його словами, вугілля випалюють виключно з привезеної деревини і лише у 59-ти бочках. Підприємство зареєстроване на території місцевої громади, сюди ж сплачує податки.

“Ми за цей рік тільки сплатили близько 200 тисяч вже туди податків. За минулий рік, за цей рік, по найманих працівниках платимо податки сюди, чогось цього ніхто не бачить. Сільська голова говорить: у вас там працюють одні п’янчуги. У нас там працюють і такі, не буду спорити, з цього села, але ми, принаймні, даємо роботу, ми їм виплачуємо якісь гроші, щоб вони не ходили тут, не крали, не жебракували. Про це ніхто не думає”, – розповів представник підприємців Максим Хомей.

Після тривалих суперечок випалювачі деревного вугілля дозволили оглянути територію, де вони працюють. До бочок, окрім журналістів Суспільного, пустили також і представників громади села Кургани.

“Змінилося моє враження по кількості. Я дійсно їх побачила, але загальна картина залишається загальною картиною. Ви бачите, що димить, коптить і дим іде немалий. Я не маю нічого проти нікого особисто з цих людей, але виробництва цього біля житлового масиву не хотілось би”, – каже Вікторія Подарецька.

Підприємець Максим Хомей зазначив: з часом процес випалювання вдосконалять.

“Щоб не було того диму, щоб менше йшло витрати сировини – на це потрібні кошти, на це потрібні якісь розрахунки. Якщо все буде добре, рік-два часу і все буде мінятись”, – зазначив представник підприємців.

Наступного дня Максим Хомей надіслав Суспільному копії договорів про походження деревини, утилізацію відходів, а також дозвіл на викиди речовин у повітря, виданий департаментом екології Рівненської облдержадміністрації 15-го березня 2021 року.

Тим часом ініціатори сільських зборів заявили, що і надалі будуть боротися, аби припинити діяльність підприємства.

Що відомо

  • У березні 2021-го року у Курганах правоохоронці виявили, за їх словами, нелегальне випалювання деревного вугілля під час розслідування незаконної вирубки та безгосподарського використання земель.
  • Тоді, за даними речниці обласної прокуратури Оксани Жужельської, підприємці з Рівного та Березного незаконно використовували 59 піролізних печей. Також на території знаходилося близько 50 тонн готової продукції, на території не було місця для відходів, пожежобезпечного складу та пожежної водойми.
  • На той час дозволів на викиди в повітря, документів на печі та дрова, технічні паспорти та сертифікати відповідності підприємці правоохоронцям під час слідчих дій не надавали, зазначили в прокуратурі.

Джерело: Суспільне


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp