21°

РадіоТРЕК, Радіо ТРЕК

14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці : традиції, заборони та прикмети свята

14 жовтня християни відзначають величне свято Покрови Пресвятої Богородиці

Велике православне свято Покрова Пресвятої Богородиці встановлене на честь події, що сталася в 910 році в Константинополі.

Місто було оточене ворожими військами, жителям залишалося тільки молитися і просити допомоги в Господа. Під час одного з богослужінь над людьми, що молилися, розкинула своє головне покривало (омофор) Божа Матір, підкріпивши тим самим їх дух і силу, і захистивши від бід. 

Традиції свята Покрови

Здавна люди вірили, що Покрова приносить щастя, кохання і благоденство. Саме тому в цей час призначали весілля. Часто 14 жовтня випадає перший сніг, який асоціюється з весільним покривалом або фатою.

А ще в цей день прощалися з осінню і зустрічали зиму: На Покрову до обіду осінь, а після обіду – зима.

Всі головні обряди 14 жовтня виконувала жінка, господиня будинку. В цей день кожна мати намагалася захистити дітей покровом від усіх бід.

Для цього, тримаючи в руках ікону Богородиці, жінка ставала на лаву, щоб опинитися над близькими, як колись у храмі Діва Марія з покривом з’явилася у повітрі над віруючими. Всі діти в родині, незалежно від віку, опускалися на коліна, і мати казала: 

“Як Цариця Господня покровом землю всю накриває, так і я плід лона свого накриваю від усякої напасті. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.”

Головні заборони свята

У цей день потрібно відмовитися від будь-якої брудної роботи: не можна прати, прибирати, копати. Також в руки не потрібно брати голку для шиття.

На Покрову категорично заборонено лаятися і сваритися, особливо з близькими людьми.

 Також в цей день не потрібно позичати гроші або самим брати в борг. 

Сім’ям, де є незаміжня дівчина, не можна відмовляти сватам. Вважається, що якщо в цей день відмовитися, то дівчина може залишатися самотньою ще протягом 3 років.

Народні прикмети на 14 жовтня

Журавлі вже відлетіли – чекай ранню зиму

Випав сніг – прикмета, що зима буде сніжною і морозною

Яка погода на Покрову, такою і буде вся зима

Зіграєш весілля на Покрову – життя в шлюбі буде щасливим

Джерело: Радіо Трек