9°

Комунальне майно Рівненського району: борги, однопартійці та друзі з криміналом

Новообрані депутати Рівненської районної ради наразі готуються до чергової сьомої сесії. Одним із питань, яке розглядається на постійних комісіях ради – затвердження звіту з фінансово-господарської діяльності КП “Управління майновим комплексом” (далі – УМК).

Адміністративна будівля Рівненської райради та райдержадміністрації, вул. Соборна, 195, м. Рівне
Адміністративна будівля Рівненської райради та райдержадміністрації, вул. Соборна, 195, м. Рівне

Що не так із роботою “дотаційно-прибуткового” комунального підприємства, звідки борги, що чекає на УМК, чому до роботи в УМК залучають “своїх” та фахівців із кримінальним минулим? Щоб отримати відповіді на ці запитання – варто дочитати до кінця, тут багато цікавого.

Комунальне майно, децентралізація та нові райони

В умовах децентралізації все більше майна переходить зі спільної власності громад на баланс ОТГ, яких на Рівненщині створено аж 64. При цьому ліквідовуються управління та цілі РДА, проводяться масові інвентаризації, у великої кількості об’єктів рухомого та нерухомого майна змінюються власники. Децентралізація дозволить громадам самостійно розпоряджатися будівлями та землею, керувати юридичними особами, виходити на рівень самодостатності, не бачений за останні 30 років.

Разом із тим в ході реформ, зокрема адміністративно-територіальної, на постійній основі або тимчасово деяке майно переходить і до районних рад, зокрема, і Рівненської райради. Один із найбільших районів в Україні, на території якого проживає понад пів мільйона людей, об’єднав відразу шість старих районів та обласний центр – місто Рівне.

В частині випадків майно ліквідованих РДА, комунальних закладів та підприємств переходить на баланс КП укрупнених районів. Одним з таких КП є, що парадоксально, збитково-прибуткове УМК Рівненської районної ради, яке, за умови професійного менеджменту, могло б приносити чималі кошти в районний бюджет. Принаймні, в теорії, якщо зважати на окремі деталі його діяльності.

Варто зазначити, що наразі дохідна частина бюджету Рівненського району настільки мізерна, що навіть на оплату праці голови райради та його заступника не вистачає. Тому питання поповнення бюджету – одне з ключових для збереження працездатності такої інституції як районна рада.

Поки що ж на рівні парламенту точаться дискусії щодо того, чи взагалі існування районних рад виправдане і чи варто надавати їм додаткові повноваження та розширювати можливості щодо формування доходів. Попри це, показовою є ситуація, коли нинішні доходи районного бюджету в рази менші за бюджети УМК.

Що таке Управління майновим комплексом Рівненської райради

УМК – комунальне підприємство, яке переважно заробляє на передачі в оренду майна, яким володіє райрада, та надаючи інші послуги. Це зафіксовано і в статуті, і в основному КВЕДі КП, і навіть у його назві. Крім цього УМК займається різного роду обслуговуванням майна державних та комунальних установ: прибирання, охорона, транспортні та торгівельні послуги, вивіз сміття і т.д.

До речі, про майно, яке здає в оренду УМК, його діяльність (а також про політичну діяльність його директора) можна дізнатися зі сторінки підприємства у Фейсбук.

На офіційному сайті підприємства, щоправда, таку інформацію знайти важко – він майже порожній. Пошукові системи видають деякі публічні документи, які були завантажені на сайт.

На жаль, у вільному доступі знайти статут УМК доволі складно: затверджений він був аж у 2007 році, а на сайті Рівненської райради публікувати рішення розпочали лише з 2009 року (якість сайту і його наповнення – взагалі окреме питання). Проте легко відшукати рішення щодо змін у статуті саме в частині, яка стосується предмету його діяльності.

Важливо розуміти, що управлінням спільним майном територіальних громад району райрада займається не напряму – такі повноваження рада делегує райдержадміністрації. До компетенції РДА належать, зокрема, такі питання, як облік об’єктів спільної власності, розробка проектів рішень щодо реорганізації комунальних підприємств, розробка статутів, положень, постановка завдань для КП тощо. Більшість питань розробляється в РДА і затверджується радою. Один з пунктів повноважень – призначення та звільнення керівників КП

З 2012 року і до сьогодні уже як мінімум 8 разів розмір статутного фонду (капіталу) УМК змінювався. Щоразу – в бік збільшення на різні суми – від 50 до 200 тис. грн. Наразі статутний капітал УМК складає 4 млн 395 тис. 785 грн.

Для порівняння, дохідна частина бюджету (без урахування вільних залишків, отриманих після ліквідації старих районів) склала лише 444 тис. грн.

Основних фондів УМК має на суму близько 9,9 млн грн, а також дебіторську та кредиторську заборгованість (згідно зі звітом директора УМК, який наразі виноситься на розгляд ради) – майже 1,4 та 3,3 млн грн відповідно. Доходи ж у 2020 році склали 3,7 млн грн, витрати – 3,2 млн грн.

Скріншот зі звіту директора КП УМК Рівненської районної ради Богдана Михалюка, відповідно до якого підприємство здає в оренду майже 5 тис. квадратних метрів приміщень
Скріншот зі звіту директора КП УМК Рівненської районної ради Богдана Михалюка, відповідно до якого підприємство здає в оренду майже 5 тис. квадратних метрів приміщень

При цьому минулого року УМК отримало 2 млн грн фінансової підтримки від районної ради. “Фінансову допомогу” УМК запросило і у 2021 році. Здавалося б, чому прибуткове, виходячи зі звіту, підприємство потребує такої підтримки? І чи існує план вирішення фінансової ситуації?

Відповіді мали б, імовірно, міститися у звіті директора УМК – Богдана Михалюка. Проте ситуація навколо цього звіту викликала більше запитань, ніж дала відповідей.

Стан справ в Управлінні майновим комплексом

Ще наприкінці 2021 року новообрані депутати райради розглядали питання щодо програми фінансової підтримки УМК. 100 тис. грн мали б підтримати життєздатність підприємства до вирішення питань з боргами у січні поточного року.

Фінансові проблеми виникли, зокрема, через дебіторську заборгованість. Деякі орендарі заборгували перед УМК за оренду та обслуговування приміщень, серед них найбільше – РДА, менше – різноманітні громадські організації, деякі комунальні та державні установи, приватні підприємці, адвокати тощо. Одні проблеми потягнули за собою й інші – УМК виявилося неспроможним розрахуватися з постачальниками комунальних послуг, наростивши величезний борг, який і склав левову частку кредиторської заборгованості підприємства

Питання щодо фінансової підтримки спочатку навіть хотіли відкласти, розглянувши попередньо звіт та план щодо вирішення фінансових проблем УМК. Проте через ризик відключення комунальних послуг, програму фінансової підтримки УМК таки затвердили. Вартість програми в результаті склала уже 1 млн грн на 2021 рік.

УМК отримало 1 млн грн фінансової підтримки, незважаючи на перевищення доходів над витратами у 2020 році і явну дірку в районному бюджеті (всього 444 тис. грн) на 2021 рік. Кошти УМК отримало на безповоротній основі

У 2021 році, звісно, ситуація з бюджетом Рівненського району виглядає не так безнадійно, зважаючи на вільні залишки та об’єкти майна, що вже були та ще будуть передані до районної ради. Проте мільйон гривень уже точно залишиться на рахунках УМК.

Все вирішують кадри

Управління майновим комплексом Рівненської районної , як відомо, очолює Богдан Михалюк – ексдепутат райради, представник ВО “Свобода”. Саме на директора УМК покладено основні обов’язки щодо операційної діяльності підприємства. Від нього також чекають вирішення основних проблем УМК, в тому числі – налагодження фінансового становища.

Під час доповіді на одному із засідань постійної комісії з питань регламенту Рівненської районної ради він взяв на себе зобов’язання відзвітуватися за роботу підприємства і відшукати шляхи виходу з кризи. Про це він говорив ще під час розгляду питання щодо фінансової підтримки УМК, і тоді заявляв, що звіт саме готується, і разом з ним депутатам буде презентовано шлях виходу зі складної фінансової ситуації.

Згодом звіт таки з’явився, щоправда, шляхів виходу з кризи, окрім дотації на 1 млн грн, на розгляд депутатів подано не було. Звіт викликав у районних обранців ряд зауважень, і його, цілком можливо, відправлять на доопрацювання. Разом із тим, одна з причин незадовільного оформлення звіту, як виявилося, – відсутність із жовтня 2020 року в УМК штатного юриста.

Наразі в УМК, відповідно до штатного розпису, передбачено 22 штатні одиниці з місячним фондом оплати праці 182 тисячі гривень – таку інформацію надає підприємство на відповідний запит. Річний фонд оплати праці при цьому складає понад 1,1 млн грн.

Боліщук Ігор Юрійович

Проблему з відсутністю юриста нібито частково вирішили залученням в січні стороннього юриста, з яким уклали цивільно-правовий договір. Цим юристом став Боліщук Ігор Юрійович. Той самий, який працював заступником начальника регіонального відділення Фонду держмайна в Рівненській області, і щодо якого з’являлися публікації зі звинуваченнями в корупції ще у березні 2018 року. Тоді його нібито затримали на хабарі у 2,5 тисячі доларів (точніше – при передачі частини хабаря).

Фотоколаж на основі публікацій в ЗМІ щодо отримання хабара у Фонді держмайна Ігорем Боліщуком
Фотоколаж на основі публікацій в ЗМІ щодо отримання хабара у Фонді держмайна Ігорем Боліщуком (за матеріалами РадіоТРЕК та Рівне Вечірнє)

Про причетність саме Боліщука до цієї справи свідчить ухвала Рівненського міського суду за кримінальним провадженням №42018140400000144 щодо оскарження рішення слідчого. За цим же кримінальним провадженням зареєстровано ще шість судових документів, в тому числі за обвинуваченнями за статтями 365 (“Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу”) та 370 (“Провокація підкупу”).

Справа, як відомо, не привела до реальних покарань.

Через майже три роки після інциденту у Фонді держмайна Боліщук Ігор Юрійович отримав майже 19 тис. грн за надання юридичних послуг УМК. Директор підприємства Богдан Михалюк, до прикладу, отримав у січні 2021 року майже таку ж суму.

Боліщук Тетяна Сергіївна

Яким же чином в поле зору керівництва УМК потрапив юрист Боліщук? Відповідь на це питання стає більш очевидною після перегляду його декларації після звільнення з Фонду держмайна за 2018 рік.

В старих деклараціях юриста згадується його дружина – Боліщук Тетяна Сергіївна, яка працює в УМК економістом з грудня 2020 року.

Власне, директор підприємства у спілкуванні з депутатами не заперечує, що порекомендувала цього юриста саме дружина.

Козачок Дмитро Віталійович

В документі щодо нарахувань заробітної плати в УМК за січень, крім іншого, фігурує ще одна “своя” людина – діючий депутат районної ради Дмитро Козачок, теж з ВО “Свобода”, який обіймає посаду заступника директора УМК. У 2020 році депутат на підприємстві не працював, якщо вірити наданим документам про заробітні плати в минулому році. Він отримав у січні майже 15 тисяч гривень.

Дмитро Козачок, депутат Рівненської районної ради 8 скликання, депутат Рівненської міської ради 7 скликання, заступник директора КП УМК Рівненської районної ради
Дмитро Козачок, депутат Рівненської районної ради 8 скликання, депутат Рівненської міської ради 7 скликання, заступник директора КП УМК Рівненської районної ради

Цікаво, що з 18 березня 2021 року депутати місцевих рад не мають права голосу під час засідань ради та комісій в питаннях, щодо яких у них можливий конфлікт інтересів, з окремими винятками. Попри все, голосування Дмитра Козачка на засіданнях комісії та ради щодо звіту свого однопартійця про діяльність підприємства, в якому депутат працює заступником, навіть може викликати увагу НАЗК.

Звісно, це лише в теорії. Наразі ж питання щодо діяльності Управління майновим комплексом та вирішення його фінансових проблем висить в повітрі і значною мірою залежить саме від депутатів. Чи готові і надалі депутати одного з найбільших районів в Україні довіряти підприємство, бюджет якого може перевищити бюджет самого району, нинішньому керівництву – питання відкрите.

Зрештою, кон’юнктура більшості в Рівненській районній раді доволі нестійка, тим більше, після призначення нового керівника Рівненської райдержадміністрації. Проте уже 24 березня на черговій сесії ради розгляд звіту Богдана Михалюка покаже, чи варто очікувати якісних змін у фінансово-господарських справах, а також в політичному житті району.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp