17°

Хто така доула і як вона допомагає в пологах

На початку року Україну сколихнула історія зі смертю породіллі у Рівному. 34-річна жінка народжувала вдома під наглядом так званої “духовної акушерки”. У породіллі почалася кровотеча. І коли її привезли до лікарні, то врятувати вже не змогли. 

Цей випадок спричинив шквал суспільного гніву. Люди обурювалися як діями прихильників домашніх пологів, які в Україні поза законом, так і діяльністю “духовної акушерки”, яку ще помилково називали доулою.

Насправді доула не надає медичної допомоги, тому присутність лікаря є обов’язковою.

То хто така справжня доула? Як вона допомагає жінці народжувати? Чи обов’язкова для доули медична освіта і що думають про їхню присутність на пологах лікарі?

Галина неодноразово чула історію свого народження від мами. “Це був кінець СРСР, методи були відповідні, емпатія акушерки просто на нулі. Як наслідок, психологічна травма для моєї мами й фізичні наслідки для мене”, – розповідає жінка.

Тому у своїх перших пологах їй було важливо убезпечити себе. Пологовий і лікаря обирала дуже відповідально, разом з чоловіком відвідувала спеціальні курси підготовки до пологів. Там і знайшла доулу.

“Мені було спокійно знати, що вона має великий досвід і медичну освіту. А не лише володіє практиками масажу, розслаблення чи дихання. Завдяки їй почувалася захищеною”, – каже Галина.

Принциповим моментом жінка називає довіру і психологічний комфорт у спілкуванні з доулою.

Професія, якої немає

Офіційно професії доули в Україні не існує. Так само не існує пренатального психолога чи консультанта з грудного вигодовування.

Доула – це кваліфікована помічниця, яка надає інформаційну, побутову і емоційну підтримку на різних етапах підготовки до пологів, в пологах і в післяпологовий період.

Хто може бути доулою

Медична освіта для доули не є обов’язковою. Адже вона не проводить жодних медичних маніпуляцій, не ставить діагнози, не скасовує і не призначає лікування.

Достатньо мати розуміння про нормальний фізіологічний процес пологів.

У пологах доула – це частина команди жінки. У той час, коли лікар підходить і відходить, доула весь час залишається з жінкою.