15°

Реформа “на гальмах”. Чому затягується процес створення ОТГ в Острозькому районі

Ще на початку літа 2019 року в Острозькому районі не було створено жодної об’єднаної територіальної громади.

В списку аутсайдерів тоді також були Здолбунівський та Корецький райони. Та 26 липня Острозька міська рада, спираючись на рішення Розвазької сільради, прийняла своє рішення про добровільне об’єднання. Місто обласного значення та сусідній Розваж утворили першу в районі Острозьку ОТГ. Щоправда, створення громади відбулося без виборів. Заступником міського голови Олександра Шикера депутати обрали Юрія Ягодку – очільника Розвазької сільської ради. Тепер перед Острозькою ОТГ відкриваються нові перспективи розвитку.

Та все не так добре, як здається на перший погляд. Створення інших ОТГ чи укрупнення вже існуючої затягується. Навмисно?

Із початком процесу об’єднання питання створення ОТГ в районі закрутилося з новою силою. Так, в кінці серпня відбулися громадські обговорення в селах Грем’яче, Михайлівка, Грозів та на хуторі Прогрес. Місцеві мешканці підтримали ініціативу створення ОТГ із приєднанням до Острога. На основі висновків цих слухань, Грем’яцька сільрада прийняла рішення про приєднання до Острога та направила його в міську раду. Така процедура, згідно законодавства, повинна повторитися три рази, після чого облдержадміністрація визнає майбутню ОТГ спроможною і дає погодження на її створення.

Та депутати Грем’яцької сільради не підтримали другого такого рішення. Процес загальмувався.

Юрій Ягодка

Немає логіки в діях депутатів сільської ради – перше рішення проголосували, друге рішення не проголосували. Є така підозра, що на деяких депутатів повпливали зі сторони, – припускає заступник голови Острозької ОТГ Юрій Ягодка.

Грем’яцький сільський голова Микола Стецюк називає іншу причину неприйняття такого рішення, хоча вплив на депутатський корпус зі сторони не виключає.

Микола Стецюк

Рішення не було прийняте через те, що не було достатньої кількості депутатів: з 14 депутатів двоє були за кордоном, четверо не прийшли, а з 8 депутатів “за” проголосували тільки 5, тоді коли мало б бути хоча б 8 голосів. Я в 2015 році ініціював утворення громади – Грем’яче, Верхів та Білашів, але тоді райдержадміністрація робила і проводила агітаційну роботу, що громада повинна бути одна, тільки Острог і все.

Громадські обговорення відбувалися і в інших населених пунктах. 1 вересня слухання пройшли в селі Межиріч, що поруч Острога. На них завітав ще тодішній голова Острозької районної державної адміністрації Богдан Турович. Чиновник просив людей не підтримувати рішення про приєднання до Острога, мовляв, є певні ризики, і на них варто звернути увагу.

Тепер ми говоримо про приєднання, і тут є певні ризики. Якщо Межиріч приєднається, то втратить представництво на півроку в місцевій раді. До прикладу, Розваж виграє тут, бо має в міській раді свого заступника Юрія Ягодку. Ще одного заступника з Межиріча не буде, лобі не буде, на жаль, і з Грем’ячого також. Я за одну велику Острозьку громаду – бо історія створення ОТГ має таку тенденцію – хороша громада може бути тільки великою.

Про інші ризики говорить Юрій Ягодка в коментарі журналістам Інформаційного потоку Рівне.

Через затягування процесів об’єднання громад є можливість втратити додаткові надходження в місцеві бюджети. Розваж приєднувався до Острога як першопроходець, ми мали навчитися, як правильно передавати майно і ліквідовувати сільські ради. Якщо цього не зробити до першого листопада, то можуть не внести зміни до державного бюджету, і субвенція на заклади освіти буде іти в бюджет району, а не ОТГ. Освітяни отримають кошти, але це буде відбуватися через проміжні ланки. При затягуванні створення ОТГ податок з фізичних осіб також буде іти в район, а не в ОТГ. Це – вагома частина коштів.

За перспективним планом, на Острожчині можуть бути створені дві ОТГ з центрами в Острозі та Оженині. Та, за словами керівника Рівненського центру розвитку місцевого самоврядування Руслана Сивого, ці процеси призупиняються.

Руслан Сивий

В місцевої влади та активістів Оженина взагалі немає бажання займатися цими процесами, жодної роботи з мешканцями сусідніх Українки, Плоски та Хорова з їх сторони не ведеться. Деякі сільські голови не працюють в цьому напрямку через те, що багато просто не хоче втрачати посади – в когось зарплата хороша, в когось декілька років до пенсії залишилось.

Та, як би не було, в 2020 році відбудеться примусове об’єднання громад. Тож створення однієї ОТГ на Острожчині все ж можливе. Це станеться, якщо сільські ради та мешканці всього району підтримають ініціативу створення однієї громади. За це висловлюється і ексголова райдержадміністрації Богдан Турович. Його агітаційна робота, зокрема в Межирічі, досить схожа на політичну боротьбу. При існуванні однієї ОТГ в районі пан Турович буде мати досить хороші шанси на перемогу у виборах, що відбудуться після об’єднання. Компанію йому може скласти ще один експосадовець – Віталій Ундір, що не так давно пішов з посади першого заступника голови ОДА.

Віталій Ундір та Богдан Турович

В результаті цих не зовсім зрозумілих моментів, в першу чергу втрачає громада. Якби процес утворення ОТГ закінчився на Острожчині раніше, то Острозька і Оженинська громади могли б отримувати інфраструктурну субвенцію, і за ці роки, що пройшли – це значна частина коштів, десятки мільйонів гривень, які втрачені. Є хороший приклад Бугринської та Бабинської ОТГ, які активно користуються цими коштами, а на Острожчині ці процеси не відбуваються, – розповідає директор Рівненського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Сивий.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp