22°

Сьогодні православні та греко-католики відзначають Успіння Пресвятої Богородиці

Сьогодні закінчився Успенський піст. У народі свято Успіння Пресвятої Богородиці називають «Перша Причиста». Це одне з дванадцяти головних церковних свят.  Друга Пречиста буде 21 вересня (Різдво Богородиці), а Третя – 4 грудня (Введення в храм Пресвятої Богородиці). Про них у народі говорять: Перша Пречиста жито засіває, Друга – дощем поливає, а Третя – снігом покриває. Після першої Пречисти дівчата в селах вже не мають важкої роботи. Тому кажуть так: Прийшла Перша Пречиста – стає дівка красномовна. Тобто багато говорити, бо немає вже роботи. Після Успіння Пресвятої Богородиці настає пора весіль.

Як говорить нам Євангеліє, в цей день апостоли, які проповідували у різних країнах, зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатись і здійснити поховання Діви Марії, матері Спасителя Ісуса Христа.

Що треба зробити на Успіння 2018

 1. Піти в церкву. На Успіння Богородиці кожен віруючий обов’язково повинен відвідати храм. Наші предки 28 серпня обов’язково несли в церкву колосся пшениці нового врожаю для освячення. Зараз про такі звичаї мало де згадують, але служба на свято Успіння відбувається особлива – урочиста і святкова.
 2. Помолитися за здоров’я рідних і близьких. Також треба неодмінно поставити свічку, згадавши при цьому всіх рідних і близьких. Помолитися за дітей Матері Божій, як вірили наші предки в цей день особливо чуйно вона прислухається до молитов за дітей. Тому потрібно попросити Діву Марію і про здоров’я для малюків, і про те, щоб щасливо склалася доля у дівчат на виданні.
 3. Роздати милостиню. Допомогти незаможним і нагодувати голодних в цей день вважається правилом. Тому що в такий день, як Успіння Пресвятої Богородиці, повинні відчути радість і захист всі люди, в тому числі і ті, у кого немає фінансової стабільності.
 4. Планувати весілля. З свята Успіння батьки дівчат брали сватів і планували весілля, яке звичайно грали на Покрову, 14 жовтня. Згідно з повір’ями, якщо батьки домовляться про весілля на Успіння, то молоді проживуть довге життя в мирі та злагоді.

Що не можна робити на Успіння

У народі зі святом Успіння 28 серпня пов’язано безліч заборон. Вірити в народні повір’я чи ні – це особиста справа кожного, але ми розповімо вам, про що застерігає мудрість предків.

 • Старі люди кажуть, що на Успіння, як і на будь-яке інше свято, не можна працювати, щоб не накликати на себе біди. Винятком є засолювання огірків.
 • Дівчата не стрижуть волосся і не плетуть коси в цей день, інакше можна зіпсувати собі долю.
 • Строго настрого заборонено 28 серпня сваритися і лихословити.
 • На Успіння не готують їжу. Згідно повір’ям 28 серпня, на свято Успіння Богородиці, забороняється варити або смажити їжу – це може стати причиною погіршення добробуту сім’ї. Господині завжди готували святковий стіл напередодні свята.
 • Незаміжній дівчині, яка мріє знайти сімейне щастя, вранці на Успіння не можна ні з ким розмовляти. Перш ніж почати спілкуватися з рідними, дівчина повинна вмитися студеною водою, тричі примовляючи про себе змову: «Пресвята Богородице, ти всіх вінчаєш, сім’ї єднаєш, допоможи мені знайти нареченого. В ім’я Отця, Сина і Святого Духа. Амінь».
 • На Успіння Богородиці не можна ходити босоніж. Вважається, що голі ноги в цей день можуть зібрати всі найстрашніші хвороби. А все тому, що природа в цей день оплакує смерть Богородиці і роса в цей день зовсім не цілюща.

Прикмети на Успіння Богородиці

Успіння – закінчення літа і своєрідний розділ часів року. І хоч після 28 серпня ще довгий час може зберігатися літня погода, у народі вважається, що з цього дня настає осінь.

 • На Успіння ластівки відлітають.
 • На Успіння Богородиці перестають квакати жаби.
 • Два тижні після Успіння в старовину називали Бабиним літом – воно тривало аж до Івана Пісного (11 вересня).
 • Гроза в цей день віщує ранню і дощову осінь.
 • Гарна погода 28 серпня – бабине літо буде прохолодним.
 • Іній на деревах у цей день обіцяє дуже коротку осінню пору, а морози настануть дуже скоро.
 • На Успіння веселка на небі – осінь буде теплою.
 • Якщо в цей день багато павутиння на деревах – зима буде морозною і малосніжною.
 • Якщо на день Успіння дуже туманно, слід очікувати великого врожаю грибів, і теплий час буде ще трохи радувати людей.
 • Якщо вода не хвилюється, тоді осінь буде безвітряна, а взимку не буде завірюх.
 • До Успіння не встигнеш судженого знайти – зиму в дівках просидиш.
 • На Успіння Богородиці закінчується річна страда і основний збір врожаю.
 • З свята Успіння в лісах починали збирати гриби і горіхи і запасали їх на зиму.

Що можна їсти на Успіння

Святом Успіння Пресвятої Богородиці закінчується двотижневий Успенський піст. Однак якщо він припадає на середу або п’ятницю, традиційні пісні дні, то розговіння після Успенського посту переноситься на 29 серпня.

У 2018 році свято Успіння Богродиці православні відзначатимуть у вівторок, а значить в цей день немає обмежень на вживання продуктів в їжу – можна їсти як рибні, так і м’ясні і будь-які інші страви.

Однак не забувайте, що якщо ви дотримувалися посту в останні два тижні, то рекомендується обмежити вживання важкої їжі, щоб не нашкодити своєму здоров’ю.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp