6°

Селяни-пожежники: вони є, але їх бракує. Як із цим на Рівненщині

Джерело: ЮА.Рівне

У гасінні кожної третьої пожежі на Рівненщині бере участь сільська пожежна команда. Наразі таких – 101. У 28-ми з них рятувальники працюють на добровільних засадах, у решті – отримують мінімальну зарплату. Утримання такої команди сільській громаді обходиться у понад 150 тисяч гривень на рік. В області є потреба у ще двох десятках підрозділів, – кажуть в ДСНС. Втім, у багатьох сільрадах поки що їх створювати не поспішають, чекаючи на появу ОТГ.

Напередодні місцевих виборів у марафоні “Місцеві” Суспільне розповідає історії з усієї країни про проблеми, якими насправді живуть люди в регіонах і як їх можна вирішувати на місцевому рівні, не чекаючи великих політичних рішень. Це медицина, інфраструктура, ЖКГ, екологія, освіта, безпека, економіка. Цей тиждень марафону присвячено безпеці.

Чому без них – ніяк

Нещодавно у Гощанському районі на Рівненщині у сусідніх селах сталось дві пожежі. В обох загинули власники обійсть: чоловік був одинокий, а інша жінка – не могла ходити.

У обох випадках, поки селяни пробували власними силами гасити вогонь, на виклики мчали сільські пожежники та рятувальники з Рівного та районного центру. Врятувати людей цього разу не встигли.

Історія двох смертельних пожеж у Гощанському районі

Але так буває не завжди. У Службі порятунку наводять приклад з Володимирецького району, де сільські пожежники були першими.

“Ще до приїзду професійної команди вони подали гасячі речовини і винесли на свіже повітря власника будинку, літнього чоловіка. Якби не їхні швидкі й професійні дії – людина б загинула, бо місцеві жителі не полізли б у повністю охоплений вогнем будинок”, – розповів речник ДСНС Рівненщини Дмитро Мельник.

А ще сільські пожежники були першими на пожежі господарських будівель в монастирі у селі Липки. Тоді в Успенському чоловічому монастирі обійшлось без жертв.

Відео пожежі у монастирських будівлях в Липках

Історія команди біля Рівного

У Шпанівській об’єднаній територіальній громаді першими на пожежу прибувають члени створеної тут добровільної пожежно-рятувальної команди.

Пожежні командиСуспільне Рівне

Про біду тут сповіщає сирена, почувши яку бійці протягом чотирьох хвилин мають прибути в пожежне депо і виїхати на місце загоряння.

Пожежні командиСуспільне Рівне

на опорі ліворуч будинку – той самий гучномовець, який сповіщає про пожежу і який добре чути далеко від депо

Суспільному показали навчальну тривогу: сирена увімкнулась – добровольці збігаються в депо.

Пожежні командиСуспільне Рівне

В реальності б рятувальники за 10-12 хвилин вже були на місці пожежі, – каже їхній керівник Олександр Божок.

Пожежні командиСуспільне Рівне

“Якщо це на нашій території – ми однозначно приїжджаємо першими, бо найближча пожежна частина знаходиться у Рівному на вулиці Млинівській, це 10 кілометрів від села Шпанів. Де були такі локальні пожежі, в основному, справлялися самі. Де були пожежі в будинках, гаражах, підсобних приміщеннях – виїжджаємо разом з ДСНС”, – каже керівник команди.

Пожежні командиСуспільне Рівне

Управління ДСНС передало команді автоцистерну. Зараз своїми силами завершують будівництво депо.

Тут уже є 16 комплектів бойового одягу, медичне обладнання, облаштували тренажерну зону. Четверо добровольців пройшли навчання за міжнародною програмою по наданню першої медичної допомоги.

Пожежні командиСуспільне Рівне

У складі Шпанівської добровільної пожежної команди є 16 бійців, які живуть чи працюють в радіусі кілометра від депо. До рятувальної справи вони долучилися добровільно, зарплатні за це не отримують. Є серед них, зокрема, вчителі, будівельники, студенти.

Пожежні командиДенис Якимчук

“Я – студент підробляю то там, то там. Маю трішки часу, то згодився на те, щоб бути учасником, це мені подобається, є допомога для нашого села. Якщо будуть якісь проблеми – буду згідний допомогти. Був період, коли ми дуже часто виїжджали, коли були палії трави – було дуже багато підпалів, гасили ліс”, – розповів член Шпанівської добровільної пожежної команди Денис Якимчук.

Команда сформована і діє за досвідом, який перейняли у Польщі. Саме туди два роки тому шпанівці їздили на навчання, – розповів голова ОТГ Микола Столярчук.

Пожежні командиМикола Столярчук – справа

“Сільрада взяла на себе низку зобов’язань: забезпечення формою, страхування наших добровольців, низку організаційних моментів, забезпечення матеріальної бази. Дуже багато підприємців долучилися до цього руху”, – зазначає очільник громади.

Історія команди з Полісся

На Рівненщині створено 73 місцевих пожежних команди, це ті, де отримують зарплатню. У 2020-му таких команд додалось чотири. Чисельність їхнього складу різна: від двох до півтора десятка.

Пожежні командиСуспільне Рівне

У пожежній команді Яполотьської сільради, що в Костопільському районі, їх двоє. 55-річний Леонід Євко водієм-пожежником працює два роки. До цього також був водієм у місцевому колгоспі.

Пожежні командиЛеонід Євко

На нещодавню пожежу у сусідньому селі він з колегою приїхав через 7 хвилин, а рятувальники з райцентру – через 15 хвилин після них.

“Поки машина приїде – зіб’ємо вогонь, рятуємо. Основна наша задача, коли приїжджає машина з Костополя – доставляємо воду, щоб було безперебійне постачання води. Їх немає – гасимо”, – розповідає Леонід Євко.

Фінансує команду сільський бюджет.

Пожежні командиМарія Комар

“Вони на мінімальній заробітній платі, але не було такого, що чи субота, чи неділя (хоч ми ставимо вихідний), щоб вони не вийшли на роботу. Не було у нас таких перебоїв, щоб машина не виїхала”, – розповідає голова Яполотьської сільради Марія Комар.

Кого і чого бракує

Під час підготовки цього матеріалу самі сільські рятувальники зауважували, що серед проблемних моментів у роботі – це пожежні гідранти та брак водойм, з яких можна набрати воду.

Визнає таку проблему і Горбаківський сільський голова, де нещодавно сталась одна зі смертельних пожеж. За кошти села придбали таблички для позначення гідрантів. Але на радикальні зміни і можливу власну пожежну автівку чиновник сподівається після створення громади.

Пожежні командиВолодимир Бойко

“Місця позначили, де гідрант знаходяться, але вони не всі перевірені навіть на те, чи можна їх відкрутити. Бо вони з часом заржавіли і навіть вчора був такий випадок, коли гідрант за сто метрів від будівлі – а відкрити його не можна, бо він заржавілий. Тому тут треба спільна співпраця, можливо, більш наполеглива”, – каже Горбаківський сільський голова Володимир Бойко.

Пожежні командиводій пожежної бригади з Липок Володимир Присяжнюк. Він каже, що точок із водою дуже бракує

Станом на жовтень 2020-го в Рівненській області є 101 пожежна команда на селі.

Пожежні командиречник ДСНС області Дмитро Мельник – справа

На запит Суспільного у ДСНС області повідомили, що на Рівненщині потрібно додатково створити ще 22 підрозділи місцевої пожежної охорони.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp