3°

Шпанівського сільського голову преміювали на рік вперед

4 грудня відбулося перше засідання сесії Шпанівської сільської ради. На порядок денний було винесено більше 10 питань. Серед обрання секретаря, створення фінансового відділу, структурування виконавчих органів десь у кінці регламенту «загубилося» питання «Про ранг посадової особи місцевого самоврядування, встановлення надбавки та матеріальної допомоги Шпанівському сільському голові».

Шпанівська сільська рада

На порядку денному було 14 питань (з проєктами рішень першого засідання Шпанівської сільської ради 8 скликання можете ознайомитися за цим посиланням). Про голосування за зарплатню, премії та матеріальну допомогу голові ОТГ йшлося наприкінці цього списку. Проєкт, який передбачав 50% надбавки та 150% преміальних, проголосували за основу, а потім запропонували новообраним депутатам озвучити свої пропозиції. Депутат від «Слуги Народу» Виговський Ігор Вікторович запропонував поквартальне преміювання голови ОТГ. Далі депутати попросили озвучити конкретні цифри, а не відсотки, які були вказані у проєкті рішення. Оплата праці голови Шпанівської ОТГ складається з:

  • окладу – 11 500 грн;
  • вислуги – 15% окладу (1807 грн);
  • надбавка – 50% окладу (5 750 грн);
  • премії – 150% окладу (17 250 грн).

Разом нараховано 36 857 грн. За мінусом всіх зборів та податків до виплати залишається 29 300 грн. Для порівняння. Згідно з прийнятими змінами посадові оклади голів обласних рад та Київського міського голови збільшено з 17,76 тис. грн до 19,36 тис. грн. Іншими словами, міський голова Києва офіційно отримує не набагато більше, ніж голова Шпанівської ОТГ. Майже 2,9 млн населення проти 10 800 мешканців.

Голова сільради Шпанова Микола Столярчук почав промову, яка мала вельми маніпулятивний характер. Ми зберегли лексику та граматичну структуру розмовної мови оригіналу.

Шановні колеги. Справді, дивіться. Будуть майбутні вибори старост. Справді там також повинні бути достойні зарплати. Тому що відповідальність буде дуже велика. І так само люди будуть хотіти відповідної заробітної плати. Тому я вважаю, ще це є якраз регулюючий механізм, де ми можемо платити достойні заробітні плати майбутнім старостам, які будуть працювати на місцях.

Це не переконало депутатів, котрі вказали, що премію логічніше було б давати, враховуючи результати роботи. А премія наперед на цілий рік виглядає, м’яко кажучи, нелогічно. При цьому в рішенні сільради вказується «по наслідках роботи». На це один з присутніх відповів, що премію можна розрахувати на 12 місяців наперед, враховуючи «наслідки попередньої роботи». Минулого року було заасфальтовано 8 доріг, організоване вуличне освітлення… Виходить, що можна преміювати і за те, за що премія вже була отримана в минулому році. Так ми скоро дійдемо до права наслідування премій, і голови ОТГ зможуть їх отримувати пожиттєво. Враховуючи все ті ж «наслідки попередньої роботи».

Примітка редакції. Фраза «по наслідках роботи», використана у проєкті рішенні Шпанівської сільради, може в майбутньому претендувати на звання популярного ідіоматичного вислову. Можливо, було б коректніше сказати «за результатами», але негативний відтінок «наслідків» (для прикладу, наслідки аварії на Чорнобильській АЕС) передає суть управлінського процесу, до якого ми звикли.

В результаті рішення було прийнято, голова подякував і забув сказати ще про матеріальну допомогу. По-перше, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових проблем. Право на отримання цих типів допомоги прописане в постанові Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». У другому пункті вказаної постанови говориться про те, що у межах затвердженого фонду оплати праці працівники можуть отримувати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

З допомогою на вирішення побутових проблем історія взагалі досить цікава. В листі N 620/13/84-09 Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці Міністерства праці та соціальної політики від 16.10.2009 під назвою «Щодо виплати двох видів матеріальної допомоги в органах місцевого самоврядування» вказане наступне: згідно  з постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.06 р. №268 (268-2006-п) посадові особи місцевого самоврядування мають право на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем в межах установленого фонду оплати праці. А це ще одна середньомісячна зарплатня. Але важливим є той факт, що рішення про  надання  такої матеріальної допомоги приймається керівником відповідного органу виходячи з обставин,  викладених  у заяві працівника.

Що отримуємо натомість? Порушена послідовність дій. Замість того, щоб спочатку написати заяву і отримати при виникненні такої потреби матеріальну допомогу, наші голови ОТГ постійно і повсюдно спочатку голосують за гарантоване отримання такої допомоги, а вже потім пишуть заяву. При потребі. Чи тоді, коли їм заманеться.

Повернемося ще до преміювання посадових осіб в органах місцевого самоврядування. Але спочатку визначимося з тим, чим насправді є премія. Саме слово походить від латинського «praemia», що перекладається як відзнака або нагорода. Це одна з форм заохочення успіхів, досягнутих в праці. Тобто тут теж посадовці порушують сутність самого визначення. Адже про які успіхі у праці можна говорити на першому засіданні новообраної сільської ради? Уявіть, якщо б Нобелівська премія присуджувалась за видатні наукові дослідження та революційні винаходи, які зроблять значний внесок у розвиток суспільства років через 10. З огляду на це хочеться запропонувати усім чинним головам ОТГ отримувати свої премії у вигляді медалей та дипломів. Можливо, їм більше сподобається ідея кубків та вимпелів?

Велика премія чи будь-яке інше матеріальне заохочення має бути радісною нагородою за безрадісну зарплатню. Але виходить так, що середньомісячна заробітна плата у 30 тис. гривень не приносить радості нашим посадовцям. Не здивуємося, що в недалекому майбутньому голови ОТГ будуть отримувати премії за виписані премії. Аби довести ідею до зрозумілого і такого звичного абсурду.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp