Сімейна лікарка з Рівного радить, як зміцнити дитяче здоров’я влітку
Не секрет, що діти, які часто хворіють, є чи не в кожній родині. Імунна система ще не сформована, і маленькі організми не можуть повноцінно протистояти вірусам та бактеріям, яких чимало довкола.
Аби зміцнити малечу, запобігти можливим захворюванням, батькам радять перевірений спосіб – загартовування. Йдеться про доступні й прості способи зміцнити дитяче здоров’я. Адже настає найкраща пора для цього – літо.
У переліку простих, але дієвих загартувальних процедур на першому місці – повітряні ванни. Не лише дітям, а й дорослим радять побільше перебувати на вулиці, дихати чистим повітрям, активніше рухатися. Так усі тканини організму насичуються киснем, поліпшується стан судин і кровообіг, активізуються обмінні процеси в організмі,– зазначає лікарка загальної практики сімейної медицини ЦПМСД «Центральний» Ірина Луців.
Дослідження доводять, що малим дітям потрібно більше кисню, ніж дорослим. Отож тривалі прогулянки на свіжому повітрі – гарний спосіб проведення часу влітку. Не забувайте про відповідний одяг для дитини, підбирайте його за погодою, не забудьте про головний убір. Він захистить від теплового удару чи надлишку сонячних променів. І хоч останні теж вважаються одним із інструментів загартовування влітку, користуватися ним потрібно з розумом. Не перебувати під прямим сонцем у час його найвищої активності: з 11 до 15-ї години. Краще поніжитися на сонечку в ранкові або вечірні години, це додасть енергії і бадьорості, зміцнить нервову систему. До того ж сонячні промені згубно діють на певні види хвороботворних організмів.
Корисна для загартування процедура, особливо для дітей,– ходіння босоніж,– додає Ірина Луців.– Потрібно робити це часто, але на невеликі відстані. Дозвольте дитині пройтися по камінцях, піску, траві, ранковій росі. Так стимулюватимуться нервові закінчення, які є на ступнях, тренуються судинки. Крім того ходіння босоніж запобігає плоскостопості й деформації стопи.
Не слід забувати й про цілющі властивості води. Купання у водоймах, плавання фізично загартовує, зміцнює психіку, поліпшує роботу опорно-рухової і дихальної систем.
Для дитячого оздоровлення і загартування влітку часто рекомендують відпочинок на морі. Однак тут є декілька нюансів. Перебування в сухішому кліматі, ніж звичайно, може спровокувати загострення хронічних захворювань. Так відпустка перетвориться на лікування. До того ж зміна клімату потребує певного часу на акліматизацію, тому відпочинок на морському узбережжі впродовж 10–14 днів може бути недостатнім для зміцнення здоров’я. Отож і не дивно, що чимало лікарів вважають літні канікули, проведені в селі у бабусі, кориснішими за нетривалий вояж до моря. В сільській місцевості повітря чистіше, ніж на великому курорті, дитина постійно рухається, перебуває на свіжому повітрі, харчується чистими продуктами, вирощеними на власному городі.
Однак однозначний рецепт ідеального дитячого літнього оздоровлення може дати лише сімейний лікар. Адже фахівець, який знає стан дитини, її попередні захворювання, схильність до алергічних реакцій, зможе порекомендувати найоптимальніший спосіб загартування і корисного для дитини відпочинку.