5°

«Ситуація критична»: на Рівненщині немає ліків для онкохворих дітей – волонтери

В Рівненській обласній дитячій лікарні відсутні основні препарати хіміотерапії для лікування дітей з гострими лейкозами. А препаратів для хіміотерапії пацієнтам з іншими видами онкології залишилося орієнтовно на два-три місяці.

Також у лікарні критично мала кількість життєво необхідних препаратів для пацієнтів з іншими тяжкими хворобами. Про це заявили керівниці благодійних фондів, які опікуються такими дітьми – Мар’яна Рева і Марина Кузмічова. І додали, що потреби обласної дитячої лікарні у медикаментах сформували і передали у міністерство охорони здоров’я ще в січні. Проте, вже вересень, а централізованої поставки медикаментів у лікарні досі не отримали.

Настав “різкий обрив”
З 2012-го року фінансування дитячої онкології постійно зростало, – каже голова правління БФ “Скарбниця Надії” Мар’яна Рева.

“Тобто з кожним роком все добавлялося. І станом на 2018-й ми вийшли на рівень, коли фінансування, принаймні, в нашій області, було 85-90% від загальної потреби. Це був дуже хороший показник. І в 20-му році маємо просто різкий обрив, коли немає”, – каже Рева.

Фонд “Серце дітям України” зараз підтримує дітей з ювінальним ревматоїдним артритом, там намагаються закуповувати для деяких пацієнтів актемру, – каже голова правління Марина Кузмічова.

“Так само деякі депутати на місці теж намагаються закупити ту потребу. Але якщо ми врахуємо, що це має бути централізована поставка протягом цього року – то це просто точкові закривання, які не вирішують потреби”, – каже Кузмічова.

Ситуацію називають критичною
Мар’яна Рева і Марина Кузмічова опікуються тяжкохворими дітьми Рівненщини і входять до Наглядової ради обласної дитячої лікарні. Вони зазначають, що заявки на централізовану закупівлю життєво необхідних медпрепаратів для пацієнтів обласної дитячої лікарні на 2020 рік сформували ще в січні. Але ліків і досі не отримали.

“Протягом перших місяців року надходили ліки за попередні роки і тому такої критичної ситуації в лікарні не було. Також надходили ліки за кошти обласного бюджету, майже 3 мільйьони гривень було профінансовано медикаменти. Це все надходило і дітей було чим лікувати. Зараз ситуація просто критична”, – каже Мар’яна Рева.

“Деякі батьки настільки в шоковому стані знаходяться, що навіть не можуть усвідомити, що це вже наступило”, – додає Марина Кузмічова.

Історія пацієнтки
Нині в стаціонарі обласної дитячої лікарні перебуває 12-річна донька Валентини Крекот з Колоденки.

“Четвертий рік пішов, як ми лікуємося, два роки поспіль ми приймаємо “Актемру”. В місяць маємо отримувати 480 міліграм. А отримуємо вже скільки часу по 200, а цього разу було 240. Це така крапля, не для лікування, а для підтримки дитини. Але ж уже надалі сказали, що вже все і невідомо, коли вони будуть і чи будуть взагалі”, – каже мама.

Лікування – дороговартісне, щомісяця на дитину доводиться витрачати по кілька десятків тисяч гривень, – кажуть у благодійному фонді.

Причини
Те, що жодної централізованої поставки медикаментів за заявками 2020 року обласна дитяча лікарня досі не отримала, – підтверджує заступниця головного лікаря з медичної частини Любов Філик. А зі слів Мар’яни Реви така ситуація із поставкою ліків не лише на Рівненщині, а в усій Україні.

Начальник облуправління охорони здоров’я Олег Вівсянник на брифінгу 15 вересня пояснив цю ситуацію так.

“У період коронавірусу багато лікарських засобів, в тому числі й ті засоби, які необхідні для лікування хронічних захворювань і без яких не може обійтися багато дитячого населення, використовується у лікуванні, пов’язаному з COVID-19. Тому із виробниками цих ліків виникли деякі неузгоджені дії і МОЗ вживає невідкладних заходів, щоб забезпечити усі обласні центри, в тому числі й дитячі стаціонари. На протязі 7-14 діб ми отримаємо всі необхідні лікарські засоби. Питання контролюється”, – казав посадовець.

Із Рівного стукають у двері
Наразі ж Мар’яна Рева і Марина Кузмічова підготували звернення до Міністерства охорони здоров’я, народних депутатів від Рівненщини і профільного комітету Верховної ради.

“І якщо на наші звернення не відреагують, якщо постачання не піде, то ми виходимо на акцію протесту. У Рівному це буде в цю п’ятницю, 25 вересня. А всеукраїнська – у жовтні”, – каже Марина Кузмічова.

Що каже закупівельник
За коментарем Суспільне звернулося до Державного підприємства “Медичні закупівлі України”. Журналісти запитали, чому, на їхню думку, сталася така ситуація. Гендиректор Арсен Жумаділов надав доволі розлогу відповідь:

“У травні, коли ми про це публічно заявили, про те, що у нас певні дефіцити будуть уже восени, ми запропонували певні рішення для того, щоб цієї ситуації запобігти. Але замість того, щоб підтримати наші рішення, нам було заблоковано доступ до інформації щодо планових поставок та наявних залишків по лікарських засобах в країні.

Відповідно, станом на сьогодні у нас немає інформації, де яка ситуація. Що треба робити зараз? Зараз потрібно передусім централізовано до цього підійти, системно. З боку МОЗ України має бути проведена робота щодо аналізу всіх наявних в країні залишків та очікуваних поставок. Ухвалити рішення щодо перерозподілу лікарських засобів між регіонами – це нормальна практика, яка завжди використовувалася для того, щоб ті регіони, де залишків є більше, могли надати відповідні ліки у ті регіони, де вже є дефіцит для того, щоб уникнути переривання в лікуванні”.

Реакція МОЗ
Суспільне у прямому ефірі програми “Сьогодні. Головне” вийшло на зв’язок із заступницею міністра охорони здоров’я Світланою Шаталовою.

“Абсолютно погоджуюсь із тезою про прогнозованість і відсутність моніторингу, який за цими ліками мав здійснювати керівник структурного підрозділу ОДА. Я вже мала розмову з губернатором. Завтра викликала цього керівника структурного підрозділу. З моєї точки зору – спущено “на самотьок”, навіть в минулому році, планування цих закупівель”, – каже урядовиця.

Світлана Шаталова зазначила, що з цього приводу проведуть детальне розслідування і проведуть перерозподіл ліків. 

Джерело: Рівне Вечірнє


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp