3°

погода у Рівному

Українські міста, де людям дихати найважче

Будь-яка людина намагається підтримувати чистоту і порядок у своєму домі, виходячи з простих життєвих міркувань: затишок, задоволення від побуту і небажання перетворюватися на тварину. В принципі, тварини теж не проти того, щоб в їхніх помешканнях панував порядок і чистота. Однак якщо поглянути на те, на що ми методично перетворюємо нашу країну, стає зрозуміло, що питання затишного буття нас не дуже турбує.

Щорічно у нас в країні оголошуються списки найбрудніших міст і замовляються передчасні заупокійні по жителям цих острівців екологічної неохайності. «А на що сподіватися після Чорнобиля?» – скажете ви. Але справа не тільки в Чорнобилі, а в нашому ставленні до тих територій, які раніше славилися своєю кришталевою чистотою і плодовитістю.

У цьому році список найбрудніших міст очолив Маріуполь. За ним йдуть Дніпро, Одеса, Кам’янське, Миколаїв, Кривий Ріг, Херсон, Київ, Запоріжжя та Луцьк, прописаний у Волинській області. Ці результати були офіційно оприлюднені Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського. Враховувалися викиди як промислові, так і транспортні. Дослідження базується на оцінці стану атмосферного повітря в 39-ти українських містах на 129 стаціонарних постах мережі моніторингу гідрометеорологічних організацій. В загальному в повітрі нашої неньки панують 22 забруднюючих  речовини, в тому числі і 8 важких металів. Експерти кажуть, що в основному це доля жителів промислових районів нашої суверенної неосяжності – дихати формальдегідом, фенолом, фтористим воднем, аміаком, діоксидом азоту та оксидом вуглецю. Нагадаємо ще раз, що це стосується виключно промислового і транспортного забруднення навколишнього середовища.

Особливо прикро за столицю. Тут повинні панувати чистота і порядок, адже це обов’язкова умова, необхідна для формування іміджу. І якщо раніше Київ можна було вважати чистим лише до тих пір, поки справа не стосувалась його периферії, то часи змінились. У головному місті України через постійне будівництво, а також нестерпне скупчення автомобілів біда з екологією. Результат не забарився – 24 квітня 2020 року Київ очолив рейтинг міст з найбруднішим повітрям. Це згідно даних світового рейтингу якості повітря у містах QIAir. У топ-5 потрапили також Брюссель, Шанхай, Кувейт та Делі.

Є і на Півдні нашої країни «заражені» області. Одесу, слухаючи міркування власне одеситів, забруднили туристи. Але не слід забувати і про згубний вплив промислових підприємств і порту. Маріуполь, розташований на узбережжі Азовського моря, сьогодні теж лише з великою натяжкою можна назвати курортним. Здравниця перестала оздоровлювати, як тільки задиміли труби металургійних заводів і одного з найбільших в країні хімічних комбінатів.

Наш важкий екологічний стан викликає тугу навіть в ООН. Але, кажучи про бруд, так хочеться згадати і про чистоту. Адже Україна, всупереч нашому чорнобильському статусу, славиться місцинами, де хочеться дихати на повні груди, якщо Бог нагородив останніми. Перед вами постало питання, куди бігти від шкідливих викидів, техногенних катастроф та транспортної вуглекислоти? Тоді вам у Полтавську область. А саме у містечко Горішні Плавні. І це при тому, що у місті є гірничо-збагачувальний комбінат.

В п’ятірку лідерів з найчистішим повітрям станом на 2019 рік ввійшли також кіровоградський Світловодськ, бессарабський Ізмаїл, екс-столичний Харків та придніпровська Олександрія.

На основі даних про найчистіші місця в Україні можна намалювати картину ідеального українського міста. По-перше, головна умова – місто повинно бути розташоване на березі водойми. І називатися воно мусить не містом, а містечком, тому що ідеальна кількість населення – не більше 500 тисяч чоловік. Населений пункт повинен просто тонути в зелені і не мати при цьому ні найменшого натяку на автомобільні затори. Хоча уявити сьогодні таке просто неможливо. Втім, думаю, що жителі несприятливих міст дозволять собі не погодитися з такими висновками. Адже що таке насправді ідеальне місто? Екологічні критерії та ступінь озеленення, звичайно, відіграють не останню роль. Але ж найголовніша умова – щоб місто було рідним.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp