26°

РадіоТРЕК, Радіо ТРЕК

#Руки_геть_від _медиків: соцмережі вибухнули через смерть породіллі у Рівному

Ввечері, 23 січня, 34-річну ледь живу Оксану привезли медики швидкої допомоги до міського пологового.

Жінка була противницею традиційної медицини і позиціонувала себе, як людину, яка встановлює тісний контакт із природою.

Завагітнівши вдруге, рівнянка вирішила народжувати вдома, попередньо домовившись з так званою «духовною акушеркою», доулою.

Її звати Джаміля, вона здобувала свій фах ДВА тижні.
Нещодавно вона нібито допомогла народити вдома відомій Інста-мамі Софії Стужук.

Але Оксані з Рівного було категорично заборонено народжувати без допомоги професіоналів, у неї була складна анемія. Рівень гемоглобіну у крові був лише 81.

Проте Оксана прийняла інше рішення…

У час «Х» рівнянка заручилася допомогою чоловіка, доули і сестри, залишилася народжувати вдома. Однак домашні пологи пішли не за планом. Після народження хлопчика вагою 4,5 кг породілля почала стрімко втрачати кров. Зі слів свідків, які тепер стануть частими гостями у поліцейському відділку, Оксані пропонували викликати швидку, але вона відмовлялася…

Йшов час, кровотеча не зупинялася, а час все йшов…

«Духовна акушерка», яка народила вдома 7 дітей, з яких вижило лише 5, майже три години дивилася на кровотечу і на те, як життя покидає її клієнтку.

Коли психологічна допомога і погладжування по руці не допомогли, жінці таки викликали бригаду медиків.

У реанімації за Оксану і її материнство боролися лікарі майже годину. Дива не сталося, бо, як потім написали медики, «запустити серце, якому немає що качати, неможливо». Без мами назавжди лишилися двоє хлопчиків. Її поховали 26 січня.

Здавалося б нічого, чергова чиясь особиста сімейна трагедія, таких в Україні тисячі. Але деякі користувачі соцмереж, блогери, почали звинувачувати у смерті рівнянки саме лікарів, мовляв, не врятували. Зокрема, звинувачувати рівненських медиків почала блогерка Софія Стужук.

Після такого хейту лікарі України, серед них і столичні, більше мовчати не змогли.

Пропонуємо вам прочитати пости лікарів-акушерів, які не знали Оксану, але які знають ціну врятованого життя руками лікаря.

Viktor Oshovskyy – закінчив Вінницький національний медичний університет ім.Пирогова (подаємо частину тексту з допису на його сторінці у ФБ):

Цей допис стосуватиметься не всіх. Але, подейкують, сила фейсбуку здатна творити дива. Тож, що сталося? Абсолютно банальна біда. Чергова жінка померла під час домашніх пологів. Таке трапляється.

Далі – знов банальщина. Хто винен? Авжеж – лікарі, котрим привезли жінку в комі. Не першу і не останню.

все? Аж ніяк, лікарям погрожують. Лікарів цькують.

Але хто? Безумовно ті, хто не тримав у руках нічого важчого за гаджет. Істоти, що переважно мешкають у туалетних кімнатах, бо там легше вдаються фотохіти.

Нешановні блогери. Народжуйте, де заманеться. В «пологових хижках» на березі океану, в готельному джакузі чи в степу при дорозі. Народжуйте легко, виховуйте радісно, будьте щасливі, живі і здорові. Природний відбір Вам у поміч. Лише, будь ласка, будьте послідовні, тримайтеся подалі від лікарів.

Тільки, будь ласка, приберіть свої руки від лікарів. Руки, які ніколи не притискали пульсуючи аорту, коли фонтан крові малює по стіні. Руки, які ніколи не «качали» синю ганчірку, що не кричить. Руки, що не тримали скальпеля, зброї, кайла.

Ви лежите на пляжі Балі, вигадуючи хайпову тему нового ефіру, та насолоджуєтесь шепотом океану.

А лікар, що вирвався раз на три роки, добре коли в якусь Аланію, чує у кожній хвилі лише стогін приладу штучної вентиляції і дихає разом з немовлям, яке зараз бореться за життя в його відділенні.

Але за лікаря ніхто не подихає. За лікаря – ніхто не заступиться. Окрім іншого лікаря.

Коли ти залучений у те розтрикляте служіння 44 години на добу, 369 діб на рік, без права вимкнути телефон, без шансу нормально їсти, спати, кохатися.

За що?, – спитаєте Ви. Я сам себе постійно питаю: «За що?!».

За гучний крик, за щільну матку, за чисту рану. За причетність до життя. За причетність до знесилення смерті. Такий от сумнівний, але дорогоцінний для нашого неврозу бонус.

Тому, народжуйте, де заманеться. З ким заманеться. Фільмуйте, фотографуйте, поширюйте. Неба голубого, хліба запашного, джерельної води, ніякої біди!

Але ніколи. Чуєте? Ніколи не смійте приплітати лікарів до результатів вашого добровільного і усвідомленого вибору. Щасти на шляху.

Svitlana Muravska – головна лікарка пологового будинку Рівного. Закінчила Львівський Державний Медичний Університет. Вона у себе на сторінці у Фейсбуці нічого не писала… Бо впевнена у якісній роботі своїх колег і часу писати відповіді блогерам немає і не хоче. Радіо Трек вона дала такий коментар щодо смерті жінки після домашніх пологів:

Жінка народила вдома близько 15-ї. Після 18 її привезли до пологового будинку вже в агонії. Вона померла. Породілля народила здорового хлопчика.
У нас у Рівному є випадки, коли жінки вдома народжують. Але це стрімкі пологи, такі жінки готувались до пологів у лікарні, але почали народжувати вдома і викликали «швидку», а за 15 хв були у пологовому.
Торік у нас дві пацієнтки народили вдома, але їх відразу привозили до нас. Вони тут отримували допомогу. А це жінка, яка 3 години була вдома після пологів.
Вона свідомо на це пішла.

За фактом смерті породіллі поліцейські Рівного розпочали два кримінальних провадження:

за частиною 1 статті 115 КК України – умисне вбивство з відміткою «нещасний випадок»;
 
за частиною 3 статті 136 КК України — ненадання допомоги особі, яка потребує цієї допомоги, що спричинило тяжкі наслідки.

Досудове розслідування триває.

Чи покарають когось із дорослих – невідомо, а от хлопчики, сини жінки, – без мами.

Тим часом тисячі користувачі соцмереж почали поширювати дописи лікарів. #Руки_геть_від_лікарів, пишуть люди, адже знімати відео для Інстаграму легко, а врятувати життя – це праця.